БНР е сред медийните партньори на инициативата, която подпомага различни каузи в социалната сфера, здравеопазването и екологията.
Кампанията се проведе от ноември 2017 до януари 2018 г. и беше насочена към общо 22 проекта. Най-активно е подкрепена сферата на здравеопазването - с проекти, насочени към недоносени, деца с увреждания и сърдечно-съдови заболявания.
Най-много средства - близо 43 000 лева, са за проекта на АГ болница "Шейново" Нов старт за живот, благодарение на който ще бъде надградена специализирана апаратура за обдишване на недоносени деца. Средства ще има и за домашни грижи на новородени, както и за лечението на недоносените близначета Константин и Мария, родени в болницата в края на миналата година.
Над 26 600 лева бяха събрани за Проект за лечение на деца с множеството увреждания, а над 23 000 лева - за "Българската Коледа".
В социалната сфера подкрепа получи проект за грижа за възрастни хора на "Каритас". Ваня Клечерова от организацията обясни, че медицински сестри и социални работници от 8 центъра за домашни грижи в София и още 7 населени места се грижат за нуждаещите се в домовете им.
Средства получиха и проекти за обучение на деца с онкохематологични заболявания, за грижа за изоставени и деца в риск, както и проекта "Цветен ден" на Александровска болница.
Сред подпомогнатите каузи от кампанията "Избери, за да помогнеш" са и проекти срещу проявата на насилие сред деца, за осигуряване на достъпна среда за хора с увреждания в Природен парк Витоша, проектът за изграждане на образователен център в Етнографския музей. Събрани са и над 4 хиляди лева за реставрация на стенописите на Захари Зограф в Троянския манастир.
Борислава Денева, началник отдел "Комуникации" в банката-организатор на кампанията, посочи, че за служителите на финансовата институция е удоволствие и голяма отговорност да подкрепят проекти от различни сфери - те се ангажират и припознават в тях, освен с лични дарения и с доброволчески инициативи.
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..