Изложбата се открива тази вечер в Софийската градска художествена галерия и ще остане там до 11-ти март. Любопитно е, че след закриването инсталацията ще бъде унищожена и всъщност това е замисълът на автора, който казва, че желанието му е нещата, които създава, да траят само миг - в точно определения момент, на който са адекватни, да предизвикат вълнения и емоции, а не да се съхраняват в музеите.
Изложбата на Теодор Ушев е не само мащабна, тя е новаторска и много различна от това, което сме свикнали да виждаме. Самият автор казва, че за инсталацията заимства от конструкцията на християнския храм - с притвор, наос и олтар, а това е умишлено, защото църквата е била място за проповед, за внушение.
Част от идеите художникът представя чрез рисунки върху спасителни термични одеала. Така, по думите му, се променя функцията им.
Освен метафорично - с рисунки върху одеалата, някои от посланията на художника присъстват като текстове в изложбата. Те обаче могат да се видят, ако се търсят, включително с фенерче с ултравиолетова светлина, което ще получава всеки посетител.
"Всеки човек може да види толкова, колкото иска да види", категоричен е Теодор Ушев .
Още за идеята на проекта и реакцията, която иска да предизвика Теодор Ушев – чуйте от репортажа на Даниела Бенишева.
Децата се раждат с технологиите около себе си, растат научавайки се да боравят с дигитални устройства. Образованието трябва да е адекватно на съвременните условия и възможности да се използват технологиите в процеса на обучение, да се съобразява с нуждите и интересите на децата. Това коментира пред БНР-Радио София Ангел Георгиев, учител и..
Семейството на младия писател Иво Христов, познат с творческия си талант и борбен дух, отправя отчаян призив към всички с големи сърца да подкрепят борбата му за живот. От години той се бори с рядкото и тежко заболяване – неврофиброматоза тип 2 и се нуждае от средства за скъпоструващо лечение. “Всички, които обичат моите любовни истории могат да си..
На 15 май ДТ "Никола Вапцаров"-Благоевград гостува на сцената на Театър "Азарян" със спектакъла "Метаморфози" по Овидий. Режисьор е Стайко Мурджев, удостоен с "Икар" през 2024 г. в категория за "Майсторско техническо осъществяване" и с номинация за "Икар" в категория "Сценография". "Метаморфози“ е спектакъл – компилация от антични митове, който..
Първото по рода си събитие, което съчетава театрално, цирково и улично изкуство ще се проведе тази събота (10.05.25) в градинката пред църквата "Свети Седмочисленици". Организатори са Пътуващ театър "Скрин", Сдружение "Седемте изкуства" и Театрално-танцова студия "Чекмедже". Входът е свободен, а публиката ще може да вземе участие в различни..
Пет години след събарянето на ИПК "Родина" на софийския бул. "Цариградско шосе" 113А, п редвиденият комплекс вече има разрешение за строеж. То е за част от терена е в сила от 9 април. Предвижда се там да бъдат изградени "многофамилни жилищни сгради с детска градина, детски парти център, спортен център, магазини за хранителни и нехранителни..
На 9 май столичният район „Люлин“ отбелязва своя празник. Тогава ще бъде открита и първата витрина от тематична музейна сбирка, която разказва миналото на най-многолюдния район в София. Експозицията представя промяната на "Люлин“ през годините, административното му устройство, големите спортни, образователни и културни постижения, както и важни..