Кой от нас не познава тези стихове на Георги Джагаров, посветени на родината ни. Днес, обаче, ако посетим Велико Търново и се разходим до подножието на Балдуиновата кула, наистина можем да видим България на длан. Там, на територия от 12 декара, е разположен паркът „Мини България“, в който само за час бихме могли да разгледаме резиденциите на българските царе, най-красивите български храмове и манастири и други знакови сгради.
Сред експонатите са Дяволският мост, Белоградчишките скали, Побитите камъни, Рилският манастир, както и Бачковският, Царевец, храм-паметникът „Свети Александър Невски“, Античният театър в Пловдив, дори пистите на Банско.
Проектът е реализиран от Александър и Наталия Меншикови от Украйна, в чиято работилница се изработват макетите, а в първите дни след откриването си паркът е посетен от над 6000 търновчани, разказа ни Владислава Андреева.Теренът е преобразен само за два месеца, а по време на строежа са присъствали специалисти и се е работило така, че ако има археологически находки под парка, те да бъдат запазени. След това вече са поставени и макетите.
Колекцията ще бъде разширявана поетапно. В момента се изработват макетите на Мемориалния комплекс „Бранители на Стара Загора“. Изработват се макетите и на Троянския и на Дряновския манастир, както и на редица знакови сгради от различни краища на България. Цялата колекция би трябвало да се увеличи до над 90 макета.
В парка могат да се видят всички периоди от историческото развитие на България, природни забележителности и дори пристанища и автогари.
Още - чуйте в звуковия файл.Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..