Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да предпазим децата от орални заболявания?

Проф. Пенева: Кариес може да се образува и на 1-годишна възраст

Лечението трябва да започне веднага, за да се избегнат усложнения

Грижата за зъбите започва още в най-ранна детска възраст, дори и с храненето на бебето, коментира в студиото на "Часът на здравето" проф. д-р Милена Пенева, ръководител катедра „Детска дентална медицина“ в Медицинския университет - София и национален консултант по детска дентална медицина. По думите й, още по време на бременността жената започва изграждането на емайла на зъбите на бебето:

"Затова майката трябва да осигури още от началото на бременността животински белтъчини в храната си, защото дават незаменими аминокиселини, които се използват за органичната структура на бъдещия емайл на бебето.  От 4-тия месец трябва да приема достатъчно калций, фосфор или флуор (само по необходимост)".

Бременната трябва да излекува собствените си зъби

Дори и кариесът съдържа милиони микроорганизми и има опасност да ги предаде на новороденото, например при целувка. Едно от ранни заболявания, сред които кариесът на ранната детска възраст, е поведенческо заболяване. Майката трябва да направи ранна профилактика - при начина на кърмене, хранене на бебето, да проверява зъбите на детето, когато започне появяването им. Всеки знак - промяна в цвета или натрупване, означава, че трябва да се търси помощ при специалист. Зъбите трябва да се почистват с разредена кислородна вода (в съотношение 1:1) и с марля.

В детската възраст посещението при дентален лекар трябва да е минимум на 6 месеца, каза още специалистът. Друг риск е появата на т. нар. млечница (кандида в устната кухина).

В развитието на кариеса има обратими стадии, не винаги се слага пломба


Снимка"Затова честите прегледи са много важни, особено в детската възраст, когато трябва да са на по-малки периоди, дори по-често от 6 месеца, ако лекарят прецени. Това е моментът да се уловят тези обратими фази - тогава не се работи с "машинка и не се слага пломба" -  има средства, с които се възстановява структурата, лесно и елегантно. В най-ранния период трябва да се отстрани плаката, а за конкретната лезия - с пасти и гелове", посочи проф. Пенева.

Кои са най-честите заболявания при децата и какво е тяхното лечение, каква е ролята на наследствеността; какво представлява силанизирането, защо е важно; кои четки за зъби и пасти са удачни за децата - чуйте интервюто с проф. Пенева!


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Румен Нейков

Виенският благотворителен бал в София ще се проведе на 8 февруари

Тази година Виенският благотворителен бал в София ще се проведе на 8 февруари и ще бъде посветен на 200 години от рождението на Краля на валса Йохан Щраус-син. Специално ще бъде и гостуването на оригиналния оркестър "Щраус капеле Виена". Предците на фамилия Щраус не са имали нищо общо с музиката. Дядото на Щраус - баща е бил тапицер - евреин, който..

публикувано на 27.01.25 в 15:50
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Финансовият министър трябва да вземе много неприятни политически решения

Финансовият министър трябва да е много смел политик, за да изпълни целите, които декларират по отношение на новия държавен бюджет. Това коментира пред Радио София Любомир Дацов - член на Фискалния съвет и бивш зам.-министър на финансите. "Трябва да бъдат взети много неприятни политически решения. Как се взима решение от обещано от едните вече..

публикувано на 27.01.25 в 15:43
Олег Ковачев

Продължава инициативата "По три филма на трима големи" в кино "Влайкова"

В рамките на програмата "Активни читалища", тази вечер кино "Влайкова" продължава инициативата "По три филма на трима големи", с прожекция на филма "Закъсняло пълнолуние" на режисьора Едуард Захариев. “Стремежът е да показваме в кино "Влайкова" филми, каквито то, като едно хубаво кино, заслужава. Да обучаваме младите хора, т.е. да им показваме какви..

публикувано на 27.01.25 в 13:25
Писателят Георги Геров

Съвършенството не е крайна спирка

Една книга има толкова послания, колкото читатели има, казва писателят Георги Б. Геров и допълва, че за него вътрешният свят винаги е бил по-интересен и той се опитва да постави акцент върху това.  Отвъд спирка „Съвършена“ е първият роман на родения в Шумен писател, публикуван в края на миналата година от издателство „Жанет 45“. Писателят пише..

публикувано на 27.01.25 в 13:10

Ученици картографират България

Във връзка със 140-ата годишнина от Съединението на България, фондация "Активна историческа карта" организира състезание за ученици на тема: "Начертай карта на България". Право на участие има всеки ученик от 1-ви до 12-и клас от българско училище (може и от чужбина). Крайният срок е удължен до 7 март, съобщи пред БНР-Радио София Николай..

публикувано на 27.01.25 в 12:32

Нощният транспорт в София може да се върне, когато има достатъчно шофьори

Въпросът за нощния градски транспорт сякаш се подвига, за да се загърбят други важни, ключови теми в София – мръсния въздух, задръстванията, детските градини. Не става въпрос дали общественият транспорт на столицата е на печалба или не, но има съществен недостиг на шофьори в автотранспорта – близо 200 души. Работещите са натрупали труд 2-3..

публикувано на 27.01.25 в 11:38

В столичния район "Сердика" приемат опасни отпадъци на 28 януари

На 28 януари (вторник), в район "Сердика" жителите на София могат да предадат събраните от домакинствата опасни отпадъци. Мобилният пункт ще бъде разположен на две места: - от 10.00 до 12.00 ч. на бул. "Княгиня Мария-Луиза", при районната администрация "Сердика" - от 13.00 до 15.00 ч. в кв. "Орландовци", на ул. "Железопътна", до читалището. От..

публикувано на 27.01.25 в 11:29