Оказва се, че за да ни обърнат внимание от общината, когато имаме проблеми с опасни клони или дървета, е необходимо да подадем заявление - писмено или по телефона, в районната администрация.
След получаване на сигнала служители на районната администрация извършват оглед на растителността. По преценка на специалистите, ако се налага кастрене, се изготвя експертно становище, което се изпраща до Дирекция „Зелена система“ за искане на разрешение. След получаване на това разрешение и при изготвен манипулационен план, работата се възлага на фирма изпълнител. Това обясни за Радио София Хризантема Тошева, главен експерт „Екология и озеленяване“ в отдел „Инженерна инфраструктура, благоустройство и екология“ в район „Подуяне“.
Процедурата е дълга, но според Хризантема Тошев специалистите от отдел „Екология“ правят регулярни проверки.
Нашият слушател се оплака обаче, че при сигнал от общината реагират изключително бавно и така у жителите на кв. "Левски" се поражда въпросът: „Какво ще стане, ако сам се справя с проблема, вместо да чакам някой друг да ми свърши работата?“
Но общинарите не са съгласни с това и има глоби. Ако обаче сме внимателни с дърветата и не ги унищожаване, ще ни разрешат да им свършим работата и да подкастрим по-ниските клони, каза Хризантема Тошева.
Глоба бихме могли да получим и ако не подадем молба до районния кмет, когато сме решили да се разпореждаме с дърветата, които сами сме посадили в дворовете си, така че трябва добре да сме запознати с общинските наредби, преди да предприемем санитарна сеч.
Чуйте цялото предаване в звуковия файл.
Ако и вие имате неразрешен проблем с институциите в София и не знаете към кого да се обърнете, потърсете ни във фейсбук страницата на Радио София, на имейл: glas@bnr.bg, както и нa телефон: 02/ 93 36 200. Не забравяйте да оставите Вашето име и телефон за контакт. Ние ще се свържем с вас.
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..