Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светлозар Андреев от Европейския комитет на регионите

За образа на България в Белгия, за народопсихологията на белгийците и европредседателството

Светлозар Андреев
Снимка: архив
В нашето специално неделно пътуващо "Радиокафе" този път ви разказваме за Брюксел и ви срещаме с българи, които работят в най-европейската столица. Опитваме се да сглобим пъзела на града, на образа на България там, който се гради от хората и на самите белгийци. 
Една от интересните ни срещи е със Светлозар Андреев, който от 10 години работи в Европейския комитет на регионите. Пътят му до Брюксел преминава през следване и специализации в обастта на политологията и правото в Италия (Флоренция), Англия (Лондон) и Полша. След кратка академична кариера, която го отвежда да преподава чак във Виктория (Канада), Светлозар Андреев печели конкурс и започва работа в Брюксел. 

Разговорът ни с него започва от функциите на Европейския комитет на регионите и защо работата му там е наистина интересна. Говорим за белгийците, от които сме заимствали и конституция, и символи, и тяхната образователна система (заимствана пък от Франция), която е доста йерархична, учителят налива знания и от ученика се иска да ги заучи, без да се стимулира задаването на въпроси и оспорването

Светлозар Андреев определено е интересен събеседник, има богати впечатления и умее да ги анализира - така от образователната система в Белгия стигаме до народопсихологията и облика на белгиеца (доста безкритичен към системата) и до спецификата на една нация, заобиколена само от богати държави. Когато стигаме до темата за България и позната ли е тя на белгийците, Светлозар първо уточнява, че трябва да се прави разлика между масовото знание на редовия белгиец и това на бизнес и политическите елити...на по-високо ниво през последните 5 години доста бързо научиха доста за България. Когато пътуваме, из самолетите често срещаме белгийци, които са на път из Югоизточна Европа, тъй като много фирми в областта на леката и тежката промишленост, са подложени на силен международен натиск да се де-локализират. И след като стана ясно, че Китай не е съвсем отворен за тях, те започват да се ориентират към по-близки дестинации и изборът е между България и Румъния основно

Гостът ни напомня, че Белгия е най-големият инвеститор за България през последната година, за големите сделки в банковия и балнеологичния сектор, разказва за интереса на белгийците към археологията в България (все още недостатъчно позната), за академичните среди... Стигаме, разбира се, и до ротационното европредседателство и как изглежда то, гледано от Брюксел - анализът на Светлозар Андреев е интересен, започва от първоначалния страх на страната ни дали ще се справи, поемайки поста шест месеца по-рано, преминавайки през комфорта да нямаме големи кризи и размествания на европейските пластове през досегашните месеци, за големите събития, които предстоят в последните два месеца от председателство и от (малко дори неочаквано) успешната тема за Западните Балкани.

Цялото интервю на Лили Големинова със Светлозар Андреев чуйте тук.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Със Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд

Цариброд: трябва да сме сплотени и единни

Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия.  Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е  поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..

публикувано на 12.01.25 в 11:54
Иван Симов

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, лента първа

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..

публикувано на 11.01.25 в 16:00
С Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на международна фондация “Алеко Константинов”

Софийски разкази - Алекови дни 2025

Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..

публикувано на 11.01.25 в 15:00
Филип Тотю

Адресите на любовта - войводата Филип Тотю

Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила  за хайдутина -  да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...

публикувано на 11.01.25 в 14:00

Пикасо - само част от музейния фонд графики на Квадрат 500

Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от  Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:

публикувано на 10.01.25 в 20:13
Нели Симеонова

Третите в света на космическата храна

Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии  трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..

публикувано на 10.01.25 в 20:03

Радичков връх, Антарктика

С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за  инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..

публикувано на 10.01.25 в 19:29