Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 3 юни

Волжките българи се веселят и надпреварват на Сабантуй в Южния парк

Празникът т.г. е посветен на е посветен на Мондиала

Снимка: bulgari.bg
България отбелязва древния празник на волжките българи Сабантуй. Събитието е организирано от сдружение „Волжки булгари”. Първата част на феста ще се състои зад музея "Земята и хората", а втората - на голямата поляна в Южния парк.
Тази година "Сабантуй - България" ще се проведе на 3 юни и ще бъде посветен на Световното първенство по футбол.
През 2018 г. Мондиалът за първи път ще се проведе и в Република Татарстан (в град Казан), на историческата земя на волжките булгари. Сабантуй означава „празник на ралото” и отбелязва края на пролетните земеделски дейности. На събитието ще бъдат представени народни костюми от Татарстан, Башкортостан и България, а програмата включва танци, музика и спортни състезания.

“Същността на народния празник Сабантуй е достъпността за всички - независимо от тяхната националност, религия или възраст.” - казва Алфия Димитрова, която е част от организаторите на събитието.

Историците откриват корените на Сабантуй в дълбока древност. Празникът е бил свързан със земеделието и изразявал дълбоката връзка на човека със земята. В миналото всички ритуали били свързани с почитане на духовете на плодородието, на които хората са се молили за добра реколта. Днес Сабантуй е повод за всенародно веселие, в центъра на което стои почитта към земята, към семейството, взаимопомощта и приятелството. Тази неделя в Южния парк, Сабантуй ще предложи на посетителите редица забавления, спортни състезания, изложби, детски програми, екзотични готварски майсторски класове. Канадската борба също винаги е част от празника, а тази година ще бъде изградена голяма сцена за изпълненията на професионалните танцови и хорови творчески колективи и звезди на татарската, руска, българска естрада.

Два дни преди празника, на 1-ви юни, отваря врати изложбата „Круг дружбы“, която ще бъде разположена в Руския културно-информационен център. Празникът Сабантуй тази година е подкрепен и от проекта  „Исторически парк“.

Интересна е голямата награда, която очаква най-смелия и силен участник в празника. Най-изявеният посетител ще получи подарък 100-килограмов жив овен, с който ще направи почетна обиколка из фестивала. Ако искате да се забавлявате, да се състезавате или да спечелите овен, заповядайте на Сабантуй тази неделя точно в 10 часа сутринта.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15