Албания става все по-популярна туристическа дестинация за българите през последните години. Тази страна сякаш остана последното неоткрито кътче на Балканите за българския турист. Над 430 километра е албанското крайбрежие, като не навсякъде има плажове, но тези, които са налични, обикновено не са пренаселени, а водата е тюркоазена и много чиста, обясни пред Радио София екскурзоводът Дафина Бошнакова - лицензиран екскурзовод, член на Асоциацията на екскурзоводите в България
При влизане в страната с автобус или автомобил от Македония, пътуващият може да изпита известно притеснение, тъй като пътят е планински, преминава се през малки градчета, забелязват се много бункери, останали от комунистическата ера, и цялостната обстановка не изглежда чак толкова гостоприемна. По-нататък обаче усещането се сменя рязко. Пътувайки към морето, след Тирана, на запад и на юг, туристът стига до средновековни градове със запазена архитектура, напомняща на Мелник или Арбанаси. Такива градове са Джирокастро или Берат.
Тирана не крие много интересни обекти, но недалеч от града се намира интересната "перличка" Круя - малко градче, което е било крепост на националния герой на албанците Скендербег.
Самото крайбрежие предлага по нещо за всеки - плажове с много фин пясък като тези в Дуръс, където могат да се намерят много приемливи цени. Градът, разположен само на 30 километра от столицата, е по-голям туристически център с много хотели и заведения и повече посетители. По на юг предпочитана дестинация е Саранда, където има разпръснати хотели и малки заливчета. Желателно е при избора на хотел да бъде обръщано внимание на такива, които са по-нови или реновирани наскоро. При пътуване в Албания е хубаво да бъдат съчетани екскурзията и почивката, тъй като пътуването е продължително и няма да е достатъчно продуктивно, ако бъде ограничено само с плажен отдих.
Важно е да се знае, че преди да тръгнат за Албания, туристите трябва да си закупят албански лекове, на много места може да се плаща и в евро, но местните търговците закръглят цените в своя полза. Цените в заведенията не са високи, морската храна е много качествена и не е скъпа.
По отношение на личната сигурност няма причини за опасения, отбеляза Дафина Бошнакова. При пътуване с личен автомобил обаче, е за препоръчване да се паркира на охраняем паркинг и да бъде предпочетена такава кола, която "не бие на очи". Като цяло пътуването с автомобил е най-удобният вариант, защото самолетните полети до Тирана са с прекачване през централна Европа. Друг вариант е полет до гръцкия остров Корфу, откъдето пътуването може да продължи с ферибот до Саранда.
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..