Това е нов вид кожа, създадена от бактерия. Технологията е основана на целулоза. Материята расте постоянно, може да стане безкрайна. Големи лейбъли се обявиха срещу използването на естествена животинска кожа в модния дизайн. Има много разработки от растения, плодове, гъби, кокос. В момента сме на ниво патентоване и организация на продукцията в България.
Антония и Анри казват, че с новия материал се работи много лесно и вече имат няколко готови разработки. Сигурни са, че ще успеят да вдъхновят много дизайнери от целия свят. Но можем ли да сме сигурни, че новата „кожа“ ще бъде достатъчно издръжлива и удобна за нас?
Материалът не се проваля, шие се. Обработва се биологично с такива лепила, бои и фиксатори. Издръжливостта зависи от начина, по който се използва в дизайн.
Иноваторите ни напомнят, че за да се получи продукт от естествена кожа, тя преминава през около 12 химични процеса. Технологията, която те използват за изработка, не използва нито един подобен процес. Времето, необходимо да се получи готов продукт от бактерията, е около 5 седмици.
Антония и Анри са вдъхновени от участието си в конкурса Climate Launch Pad и казват, че той може да бъде идеалната възможност и за други иноватори да дадат старт на своите идеи:
Конкурсът е страхотна посока за развитие на налудничави нови идеи. Подкрепят те да проходиш като едно бебе и след това сам продължаваш пътя си нататък. Апелираме хората да мечтаят, и когато измислят нещо иновативно да потърсят подходящите контакти, защото подобни стартъпи вече са модерни, в тях се инвестира.
Climate Launch Pad тази година ще се проведе през ноември в Единбург, Шотландия. Освен LiveMatter, за награда ще се борят още два български отбора - Botanic Room и Spoontaneous.
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..