Не едно и две са нещата, които посетителите на балканското градче могат да видят. И то не само сериозното наследство, изложено в Музея на художествените занаяти и традициите на Училището за приложни изкуства, но и такива като защо троянската сливова ракия се пие с мезе от сватбарско жито или как се прави "бял мъж".
Сред предимствата на Троян е и това, че е град, разположен край река. Затова и Донка Михайлова мечтае именно в крайречната зона да бъдат изградени места за прекарване на времето от младите хора, където те да си почиват, да четат и да се влюбват. Мечтае също въобще в страната да бъде превъзмогнати тежките демокрафски проблеми, характерни за всички градове от мащаба на Троян:
Стремим се много сериозни управленски политики да провеждаме в това отношение, свързани с еднократна подкрепа за раждане на дете от родители троянци, както и със значително облекчаване на таксите за детските градини - общината плаща около 60% от стойността. Подкрепяме сериозно храненето в детската млечна кухня. Стремим се да провеждаме политики за създаване на по-интересен социален и културен живот в общината. Темата е изключително сериозна и имаме много да наваксваме в това отношение.
Същевременно кметът на Троян посочи, че през последните две години за пръв път от 18 години ражданията в местната болница надхвърлят 300 годишно. Другата добра новина е, че безработицата в града вече е под психологическата граница от 5%, което означава, че на практика в града безработица няма.
Много сериозно внимание обръщаме на кулинарния туризъм, подчерта Донка Михайлова. Едно от събитията за града е Фестивалът на сливата и сливовата ракия, който се провежда от 22 до 24 септември и показва колко интересни кулинарни изкушения има в Троян и колко уникална е местната кухня и троянската ракия. Градът се стреми да се утвърди като дестинация и в събитийния и сватбения туризъм. Много двойки харесват Троянския манастир за сключване на брачната церемония, в града се предлагат различни варианти за сключване на гражданския ритуал, а редица ресторанти са се обособили като места за провеждане на сватбените тържества.
Троянци ревностно пазят паметта към загиналите герои от 34-и троянски полк и чрез дарения наскоро е бил обновен цял комплекс от паметни знаци, а сега предстои чрез дарения да бъде създаден и паметник на генерал Владимир Вазов, който чрез важни решения спасява от смърт много троянци по време на битката при Дойран. Дружество "Традиция" ще организира най-масовата възстановка на тази битка на 15 септември.
Какво може да видите и да направите в Троян чуйте в интервюто на Лили Големинова с кмета Донка Михайлова.
Седмицата на "Форум" продължава с мненията на актуалните коментатори по следните теми: Правителство и опозиция – твърди различия и плаващи мнозинств а. Сформирането на редовния кабинет се прие от хората с въздишка и резерви и закономерно не се ползва с традиционния гратисен толеранс. На фона на протести в страни на Балканите, у нас – плахи и..
С дискусия за ползата от доброволчеството, регулиране на дейността, чрез приемането на Закон за насърчаване на доброволчеството, и споделяне на личен пример, бе даден старт на инициативата "Предай доброто!". Предстои да бъдат проведени и обучения сред млади хора в цялата страна, за да придобият нужните знания и умения, с които да бъдат в полза на..
Представители на бизнеса изложиха доводите си в Кюстендил срещу повишаване на косвения ДДС на заведенията за обществено хранене и развлечение. Според тях е време политиците да чуят гласа на местния бизнес. От бранша настояват за запазване на диференцираната ставка на ДДС. Според тях това е изключително важно за потребителите, за..
Разговор за театър, музика и верни отговори с актрисата Луиза Григорова-Макариев , която е в главната роля на спектакъла “И верният отговор е…“ на режисьора Мартин Каров. Една изневяра, трима пламенни перничани, любим отбор и една мечта, събрани на едно място, с обещание за много смях и неочакван край . В главните герои Деси, Оги и Славка се..
В цялата страна започнаха извънредни проверки за нерегламентирани медицински услуги в сферата на естетичната медицина, след зачестилите случаи на пострадали жени след поставяне на ботокс. Прокуратурата също се самосезира след медийните публикации за жени, потърсили медицинска помощ след козметична процедура, при която им е бил поставен..
Пътеводител. Така издателите наричат сборника с 366 медитации, обединени под заглавието "Черната книга – медитации за всеки ден" . Всъщност книгата, поне корицата на български, не е черна. Авторът ѝ Свами Тиртха е индолог, роден с името Geza Racs през 1959 г. в Будапеща. В продължение на 15 години изнася лекции по санскрит и..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.