Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Награждават победителите от шестия кинофестивал „Славянска приказка“

Днес от 19.00 часа в Руския културно-информационен център ще се проведе тържественото връчване на наградите на шестия Международен кино и телевизионен фестивал „Славянска приказка“. Фестивалът продължи четири дни и беше посветен на 140-годишнината от освобождението на България от османско владичество. Събитието носи името на един от най-големите учени и изследователи на славянската култура - академик Дмитрий Лихачов. В конкурсната програма на фестивала са участвали над 120 филма от целия свят.

Режисьорите на най-високо оценените кино и телевизионни продукции ще бъдат наградени със статуетки - Българска роза, Тракийски ритон, облик на Св. Георги, Слънце Хелиус. Наградите са ръчно изработени от българския скулптур Богдан Бондиков.Тази година са участвали игрални български филми, документални руски филми. Има филм от Монголия, за шести път участва държавата Палестина. Документалните филми са с по-социален характер, разказа един от организаторите Елена Димитрова.

В програмата на фестивала участваха представителният мъжки хор "Гусла" под диригентството на Валентин Бобевски, формацията "Музикална лаборатория за човека" с диригент Мая Василева, ансамбълът "Иксан" от Южна Корея с художествен ръководител Сок Шин О, певицата Хи Дженг Ли и барабанистът Сонг Хун Ким, известното танцово дуо от Украйна - Наталия и Евгений Занкови, цигуларят Иван Кръстев с пианистката Александра Иванова, естрадната прима Раиса Полякова, бардът Николай Шевченко и най-младият лауреат на международни конкурси - Марио Кръстев.  

Любителите на седмото изкуство се насладиха на художественият филм на българския кинорежисьор Ангел Бончев "Светителят хирург", както и кинотворбата на Ефемия Фард "Мръсни сънища" с участието на Йоана Буковска и Румен Угрински. Бяха прожектирани също "Сестри" на телерадиокомпанията "Русский мир" и "Мотор" на режисьора Валентин Гошев и продуцента Иван Тонев. В конкурсната програма участва и китайският филм "Антитероризъм".

Тържественото връчване на наградите на фестивала ще се състои днес от 19 ч. в Мраморната зала на РКИЦ.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15