На официална церемония бяха наградени общините лауреати в третото издание на конкурса за по-добра градска среда „Екообщина“. Домакин на събитието бе Н. Пр. Ерик Льобедел, посланик на Франция в България. Конкурсът се осъществява под патронажа на президента на България Румен Радев. Официални гости бяха Атанаска Николова, зам.-министър на околната среда и водите и Деница Николова, зам.-министър на регионалното развитие и благоустройството.
Общините участници се състезаваха в категориите „Устойчиво управление на водите”, „Енергийна ефективност на сградите“ „Устойчиво управление на битовите отпадъци“, и „Устойчива мобилност”. Тази година за първи път българските общини участваха с проекти и по категорията „Устойчиво управление на публичните пространства“. Другата нововъведена категория „Спорт и гражданско общество“ пък привлече големия интерес на гражданите и неправителствените организации.
Тази година за конкурса бяха получени 35 кандидатури от общо 32 общини. Победител в категория „Устойчиво управление на водите“ е Община Етрополе, а в категория „Устойчиво управление на отпадъците“ на първо място застанаха Община Павликени и Община Пловдив. Лауреати в категория „Енергийна ефективност на сградите“ са Община Кнежа и Община Добрич. Община Чипровци и Община Бургас пък заеха първото място в категория „Устойчиво управление на публичните пространства“.
Кметовете на общините лауреати получиха специалните награди и учебно пътуване във Франция, съфинансирани от Министерството на регионалното развитие и благоустройството и от Министерството на околната среда и водите, чрез оперативните програми „Околна среда“ и „Региони в растеж“.
Конкурсът ще се проведе и през 2019 година. Организаторите предвиждат въвеждането на още една нова категория, ориентирана към гражданското общество в България. Целта ѝ ще бъде стимулиране и награждаване на онези успешни проекти и инициативи, които са разработени в областта на образованието и околната среда.
Чуйте Милена Иванова, експерт към Френския институт в София, в звуковия файл.
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..