Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Софийски въздух - виждаш какво дишаш

Снимка: pixabay.com
Тази седмица в предаването „Вашият глас“ говорим за качеството на въздуха в София. Все по-често чуваме израза „Виждам какво дишам“, който в голяма част от случаите не е лишен от смисъл. Най-мръсни са районите „Павлово“, „Дружба“ и „Надежда“, районът около „Орлов мост“ и „Красна поляна“, а районът около бул. „Ал. Стамболийски“ е рекордьор по мръсен въздух в София - заради високите сгради, които пречат на изгорелите газове от автомобилите да се разсейват. Тези райони са с наситен трафик и близо до места, на които често се горят неправомерно гуми, текстил и пластмаса.

Жителите на кв. „Надежда“ разказаха пред колегата ни Божидар Янев, че през зимата не отварят прозорците си, защото се носи тежка миризма на горяща пластмаса.

В кв. „Красна поляна“ положението не е по-различно, а миналата година жителите на района излязоха на няколко протеста, но казват, че никой не ги е чул. Васил Иванов, един от организаторите на миналогодишните протести, казва, че близостта на кв. „Факултета“ и отоплението на ромското население с отпадъци, са сред причините за замърсяването на въздуха. В края на месеца се очакват и нови протести.

След пускането на парното започнаха и дните с превишени норми на фини прахови частици, обясни за "Вашият глас" зам.-кметът по екология и околна среда Йоана Христова и посочи, че вече текат няколко кампании за подобряване на качеството на въздуха. Една от кампаниите на СО - “Чистият  въздуха зависи от всеки един от нас“, акцентира на различни теми по време на различните сезони.

Акцентът през лятото насърчаваше екологичното придвижване в градска среда. С лицето на певеца и актьор Орлин Павлов, от Столичната община се обърнаха към столичани, които активно шофират лични автомобили, призовавайки ги да използват летния сезон и да изпробват алтернативите на градско придвижване.

С настъпването на студените месеци акцентът на кампанията е поставен върху твърдото битово отопление и нерегламентираното изгаряне на отпадъци.

Според доклада на Европейската сметна палата, който излезе през септември, в България дишаме най-мръсния въздух в Европа, а това скъсява живота на българите средно с около 2,5 години.

Констатациите сочат, че от СО не са направили нищо за намаляването на емисиите на фините прахови частици, а изработеният план за подобряване качеството на въздуха не съдържа мерки за превенция за замърсяването от домакинствата.

Проблемът на града, по отношение на въздуха, са фините прахови частици, обяви столичният кмет Йорданка Фандъкова,

Около 55 000 домакинства на територията на Столичната община се отопляват на твърдо гориво, а това е основният носител на фини прахови частици. Част от мерките, които от Столичната община предприемат, са проекти, които да помогнат финансово на хората, които биха искали да подменят своите битови инсталации с по-екологични.

Предстои проектът да бъде внесен в ОП "Околна среда", каза още Йорданка Фандъкова.

Другият основен проблем са автомобилите. В София се регистрират всеки ден средно по 40 000 автомобила, обяви Фандъкова и добави, че през следващата година 90 % от автобусите в София трябва да бъдат обновени.

'Зеленият билет" е една от мерките на Столичната община, която се предвижда, когато се очаква емисиите на фини прахови частици да бъдат над нормата.

Фандъкова каза още, че увеличението на данъците на старите автомобили няма да накара хората да се откажат от тях.

"Трябва да се правят стъпки, трябва да променим нагласата си. Няма как да искаме по-чист въздух, ако караме старите коли в градовете си. Поне в града има алтернатива - градски транспорт, велосипеди, ходене пеш", каза още Фандъкова.

Цялото предаване – чуйте в звуковия файл.

Ако и вие имате неразрешен проблем с институциите в София и не знаете към кого да се обърнете, потърсете ни във фейсбук страницата на Радио София, на имейл: glas@bnr.bg, както и на телефон 02/ 93 36 200. Не забравяйте да оставите вашето име и телефон за контакт. Ние ще се свържем с вас.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какви са рисковете в планината през зимата?

Какво трябва да е поведението ни в зимната планина и какви са рисковете при карането на ски и сноуборд извън пистите? Как се работи с лавинна екипировка, как да се подготвяме за ден в зимната планина, как трябва да реагираме в случай на инцидент? На тези въпроси пред Радио София отговаря планинският водач Николай Павлов. Планината винаги е..

публикувано на 27.12.24 в 18:25

Всяка година събраните разделно отпадъци от опаковки в София се увеличават

С около 7% се увеличават с всяка следваща година събраните разделно отпадъци от опаковки, спрямо предишната година. По време на празниците този процент нараства до 20%, каза пред Радио София Ива Стефанова- мениджър комуникации в една от организациите за оползотворяване на отпадъци от опаковки. "Хубаво е, че освен, че хората консумират повече,..

публикувано на 27.12.24 в 17:03

До 5 януари 2025 г. в НДК продължава 38-ото издание на Новогодишния музикален фестивал

До 5 януари 2025 г., в Националния дворец на културата се провежда 38-ото издание на емблематичния Новогодишен музикален фестивал. По традиция жителите и гостите на столицата могат да посетят класически, хорови и джаз концерти, балетен спектакъл, филмова музика, детски събития, оперета и др. Тази вечер ще се състои "Новогодишен джаз..

публикувано на 27.12.24 в 15:23
Калина Цолова

Калина Цолова: Забраната за отопление с дърва и въглища не е прищявка, за наше здраве е

От 1 януари 2025 г. за 9 от 24-те столични района влиза в сила забрана за отопление с твърдо гориво . Първи под ограничението попадат "Средец", "Красно село", "Искър", "Илинден", "Студентски", "Оборище", "Възраждане", "Лозенец" и "Триадица". От 2029 г. рестрикцията ще важи и за всички останали райони на София. Обикновено нискоемисионни зони се..

публикувано на 27.12.24 в 13:35
Снимката е илюстративна

Край София ще заработи предприятие за винилови грамофонни плочи

Със закриването на “Балкантон“ през 1994 г. спря и изработването на грамофонни плочи в България. Това обаче ще се промени и през 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за винили в страната, която на този етап ще е и единствената на Балканите.  Пред БТА Илия Григоров, един основателите ѝ, разкри, че производствената мощност край София е за около 20 000..

публикувано на 27.12.24 в 12:55
Снимки: БГНЕС

Основни пътища до Витоша са чисти, но не и към хижите

Пътят до местността "Златните мостове" е почистен перфектно, съобщи пред БНР-Радио София слушател от ски зона на Витоша. Лош обаче достъпът до хижите "Боерица", "Бор", "Офелиите", "Кумата" и други. "Видях машини, закъсали по пътя. Те са за градски условия, с гребла. Всички сили се хвърлят по основния път, но хижите са изоставени",..

публикувано на 27.12.24 в 12:16

Мики и Чарли пленяват детската публика и след като стават семейство

Мики и Чарли имат собствено детско шоу, в което представят фокуси, танци, куклен театър и още забавления. Тяхна голяма радост и специалност е да посрещат коледните празници с децата от различни детски градини, занимални и училища. Забавлението, което носят на малчуганите в тези зимни дни, е безмерно. " С Чарли се запознахме 99-а година на жълтите..

публикувано на 27.12.24 в 10:56