Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 500 са самосезиранията на Комисията за защита от дискриминация

Комисията за защита от дискриминация е единственият компетентен държавен орган, който следи за равенството пред закона, равенството в третирането, равенството в участието в обществения живот. Това заяви доц. д-р Ана Джумалиева - председател на Комисията за защита от дискриминация. Доц. Джумалиева определя 2018 г. като натоварена за комисията, но в същото време и много ползотворна.

Неща, които досега не се бяха случили в международен план за комисията някои неща ги реализирахме, други са планувани за следващата година. Освен това 2018 г. е година на рекорди в производството пред Комисията за защита от дискриминация. В световен мащаб виждаме как голяма част от политиците трупат рейтинг и дивиденти чрез това да бъдат толерантни, но толерантността не е пасивно, а активно състояние. Освен толерантността трябва да имаме и възприятията да приемаме другите такива, каквито са. Това е важно, защото, ако нетолерантността вземе връх, може да има други, много сериозни последици не само за нашето общество, а в световен мащаб. Виждаме, че нарастват проявите на престъпление от омраза. Ескалира словото на омразата, казва тя.

Комисията работи и по проекта “Учим, за да работим по-ефективно” като целта е да бъде повишена ефективността, както и знанията и уменията на експертите. Кампанията “Достъпна България” пък цели да обследва изцяло архитектурната среда в страната, за да се види къде е недостъпна средата. “Специално по отношение на недостъпната архитектурна среда нещата законодателно са решени. Има политическа воля за решаването на тези въпроси, а на Комисията по дискриминация е вменено решението да обследва недостъпната архитектурна среда, заяви Джумалиева.

От началото на кампанията през миналата година досега са проверени 165 банки и застрахователни дружества и са образувани 149 преписки срещу обекти на държавни и общински институции, 89 преписки са образувани мобилни оператори, 75 срещу други търговски обекти като аптеки, пощенски станции и др. След като бъде констатирана недостъпната среда от комисията правят преписка пред КЗД и следва производство, събират се всички доказателства и се налагат санкции или се правят препоръки за изграждане на достъпна архитектурна среда.

Кампанията обаче има и друго лице които касаят обектите, които са достъпни за хората с увреждания. Тези обекти ще получават сертификати и стикери, с които се обозначава, че обектът е проверен от комисията. Тази година ще отбележим някои рекорди. Над 500 са самосезиранията на комисията, което е много на фона на средно 10 самосезирания досега. Има рекорд и в постановените решения, които ще бъдат около 500. Повечето казуси са свързани с признак увреждане, лично положение. Намаляват преписките за дискриминация по етнически признак като за годината са били само 26 за изминалата година.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изображението е илюстративно.

"Форум", 14.02.25: По-важно от красотата е жената да се поддържа, но това не става с ботокс

В последното издание на "Форум" за тази седмица Елена Пъневска провокира коментарната двойка доц. Наталия Футекова и Ангел Георгиев по следните новини и теми: Продължава да тече вторият етап на Националната АНТИСПИН кампания , в цялата страна се организират образователни беседи в училищата, обучение на младежи, разпространение на информационни..

публикувано на 14.02.25 в 18:05
Залата е разпродадена

Теодосий Спасов и Иван Шопов ще изпълнят импровизации и композиции от албума "InFusion"

Теодосий Спасов и Иван Шопов  ще предложат приятен концерт в съботната вечер (15.2.2025), озаглавен като техния общ албум "InFusion"  ("Вливане"). Световноизвестният кавалджия разказа как преди години на един джаз фестивал във Варна са се пресекли пътищата на двамата. " Беше откритие и за него, и за мен това да се съберем и всеки..

публикувано на 14.02.25 в 17:47

В любовта са нужни малко думи и още по-малко прилагателни

В деня на любовта и виното – 14 февруари, в студиото на Радио София гостуваха четирима съвременни поети - Виолета Кунева, Лора Младенова, Иван Брегов и Петър Чухов. Съществува ли наистина любов? "Това е някаква огромна потребност за емоция и материя, и когато са съвместими, може пък и да съществува. Дали ти е нужен някой до теб, срещу теб или..

публикувано на 14.02.25 в 16:48
Пийт Хегсет с генералния секретар на НАТО Марк Рюте

Новият подход на Вашингтон спрямо Москва не се приема радушно от ЕС и Украйна

Американският президент Доналд Тръмп тази седмица разговаря с руския президент Владимир Путин и украинския президент Володимир Зеленски. Очакванията са за среща между двамата в търсене на разрешение на войната в Украйна. Сигналите, които Вашингтон изпраща са за нов подход, критикуван както в Украйна, така и в Европа. Визитата на Пийт..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Дигитални предприемачи и лектори от 20 страни идват на форум в София

Мащабно експо с доставчици на електронни услуги , десетки лектори, включително и от големи световни платформи , и зона за среща със 100 маси за контакти с партньори и клиенти обещава третото издание на форума (Balkan eCommerce Summit 2025) , който ще се проведе в края на април т.г. (29 и 30.04 .2025). Балканският регион е много..

публикувано на 14.02.25 в 16:14

Историята на първото училище "по художество", днес НХА, разказана в изложба

Връзката между Царска България и художественото образование, за първото училище по “художество“ представя  изложбата “Академията в Княжество и Царство България“ , която може да се види в галерия “Академия“ на Националната художествена академия до 9 март 2025 година. В предаването “Радиокафе“ гостува кураторът д-р Милена Балчева-Божкова,..

публикувано на 14.02.25 в 15:47
Петър Ганев

Петър Ганев: Отлагането на бюджета със седмица намалява ролята на срещата с еврогрупата

Срокът за бюджета (14 февруари) беше даден от самото правителство и отлагането със седмица може да не е фатално, но не е добър сигнал, коментира пред БНР-Радио София Петър Ганев , старши икономист в Института за пазарна икономика (ИПИ). Очевидно има промяна в плановете, нещо не е станало навреме, но по-притеснителното е че на среща с..

публикувано на 14.02.25 в 15:16