Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Анна Богданова: Бременността е нормално физиологично състояние, а не болест

Снимка: Pixabay
“От празници към делници” - така звучи тематично първата работна седмица от новата година за предаването “Радиоприемница”. Днес е Бабинден - денят на родилната помощ по нов стил, по стар стил е на 21 януари. Празник, когато честитим на всички, които помагат за появата на всеки нов живот. Някога това са били бабите, а днес са акушерките и гинеколозите. Важно е било, както и днес, да се раждат здрави, хубави и умни деца.

Когато най-хубавото в един живот се случи, а това е даряването на нов живот, когато видиш щастието и усмивките на родителите, то е достатъчно. Това е най-голямата награда. Няма нужда от повече, разказва акушер-гинекологът д-р Анна Богданова, чиито ден е започнал в 4.30 ч. тази сутрин и само до обяд има две раждания, а от началото на годината е посрещнала шест бебета.

Преди всичко трябва да се знае, че бременността е физиологично състояние и това, че една жена е бременна, не означава, че е болна. Това е, когато жената е здрава и бременността не е усложнена с гестационен диабет или високо кръвно, защото тогава прегледите и изследванията, които се правят са по-чести.

При здрава бременност важните прегледи условно могат да се разделят на три. Първата част е в началото на бременността - 10 -13 гестационна седмица (г. с.). Това е периодът на установяване на бременността, т.е. да се види, че една бременност се развива на правилното място и отговаря на срока, в който трябва да бъде.
Вторият важен преглед е т.нар. скрининг за хромозомни заболявания, който се прави 11-13 г.с. Този преглед се прави от специалистите по фетална медицина и освен оценка за риск от хромозомни заболявания, дава и оценка за бременността и как би протекла тя, т.е. какъв е рискът за прееклампсия, високо кръвно, преждевременно раждане, гестационен диабет. Най-общо се дава прогноза за бъдещата бременност.

Друг важен преглед се прави в срок от 20 - 22 г.с. и е популярен като фетална морфология. През този срок се отчитат структурните дефекти на плода, както и маркер за хромозомни заболявания, чрез доплерово изследване пък се извършва преглед на маточните артерии и как расте плодът, както и разположението на плацентата и  развитието на плода, т.е. неща, които разширяват първоначално добитата информация от 13 г.с.
Третото важно изследване е т.нар. доплерово изследване, което се прави в 30-32 г.с., когато се дава прогноза за протичането на бременността до раждането, т.е. дали бебето расте адекватно спрямо седмиците и синхронно, спрямо предишния преглед.

По-голямата част от проследяването на бременността се поема от избрания от бременната жена акушер-гинеколог, който води женската консултация на бременната жена. Тази консултация включва ежемесечни прегледи, в определените срокове се пускат специфичните изследвания - кръв, урина, микробиология, в зависимост от това, какво се налага в съответния срок. След 34 седмица пък са ежеседмичните записи на тонове на бебето. Феталната медицина помага за установяването на проблеми на плода вътреутробно и една част от тях могат да бъдат превъзмогнати като по този начин се даде втори шанс на нероденото бебе.

Относно все по-честото късно раждане на първо бебе, д-р Богданова казва, че не би обвинила никоя от пациентките си за това, че ражда късно, защото това е въпрос на личен избор и не винаги кариерата е причина за едно късно раждане. Въпреки това, с напредването на възрастта една късна бременност може да бъде високорискова. Не можем да критикуваме, можем да даваме съвети и да помагаме. Най-важна е профилактиката, казва тя.

Много от съвременните жени водят активен живот и д-р Богданова никога не би ограничила една бременна от физическата ѝ активност, защото тя помага на бременната да бъде в тонус, а при една залежала се жена се увеличава обемът на плазмата и има венозен застой, като това предразполага към други усложнения. Поне час на ден трябва да има движения, може да се посещават курсове по пилатес или фитнес, но в по-лека форма. Здравословното хранене е също важно - по-често и по-малко като се консумират хубави храни. Нищо не е забранено, но трябва да се внимава с количествата както с кафето и колата, така и с чаша бира или вино.

Относно качването на килограми по време на бременност, д-р Богданова е категорична, че умереното напълняване зависи от качественото хранене през този период. Качването на килограми през бременността зависи от изходното тегло на бременната. Колкото по-голямо е числото на изходното ниво, толкова по- малко трябва да качи през бременността, защото качването на килограми е мастна тъкан, която натежава както за сърдечно-съдовата система, така и при движение и води до други усложнения.  

Периодът след раждането преди също е бил част от работата на бабите, сега за бебетата 40-42 дни след раждането грижата продължава да бъде на гинеколога, водил женската консултация.
При нормално раждане няма минимално изискване при планиране и раждане на второ дете, при жените, които са родили със секцио обаче има период от поне 7-12 месеца, когато не е желателно да раждат, за да се възстановят.

Профилактичните прегледи за една жена са от изключителна важност. Стандартът, приет в България, препоръчва жената поне веднъж годишно да прави профилактичен преглед, който да включва цитонамазка, ултразвуков преглед като това е достатъчно за здрава жена, без оплаквания. Необходимо е веднъж годишно да се прави и мамологичен преглед.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Психологът Екатерина Цанова

Тревожността като симптом на модерния свят

Чуйте повече в разговора с психолога Екатерина Цанова и в анкетата на Мария Илиева в двата  звукови файла . 

публикувано на 25.02.25 в 17:25

С нова рампа хора с увреждания ще стигат до IV етаж на 119-о училище

Съвременна платформа за хора с увреждания бе монтирана в 119. СУ "Акад. Михаил Арнаудов", съобщи кметът на район "Изгрев" д-р Делян Георгиев. Съоръжението ще обслужва учениците и посетителите на училището, преодолявайки стълбищната клетка от партера до четвъртия етаж безопасно, за около 4 минути. "Проектът  за изграждането на достъпна..

публикувано на 25.02.25 в 17:22

Innovation Explorer 2025 с фокус върху геополитиката и светът в ерата на Тръмп

Тази година Innovation Explorer се провежда за 11-ти път. Вече става традиция през февруари да виждаме международната конференция, а основният акцент тази година е върху геополитическите промени, което лесно може да се свърже и с мотото на конференцията “Екстремен свят”, защото събитиято от края на миналата година и началото на тази година държат под..

публикувано на 25.02.25 в 17:18
Яница Петкова

Последните месеци не са оказали особено въздействие върху политическите нагласи на българите

Моментната снимка на електоралните нагласи възпроизвежда в голяма степен резултатите, които имахме на изборите от миналата година. ГЕРБ се запазва като първа партия, с убедително мнозинство от 25.6% от тези, които са участвали в нашата анкета и имат намерение да гласуват, а на второ място е ПП-ДБ с буквално залепени зад тях от “Възраждане” - съответно с..

публикувано на 25.02.25 в 16:48

С поезия събират средства за училищни пособия на деца в Община Самоков

“Кауза облечена в рими“ е музикално-поетична инициатива, която се организира и провежда за четвърта поредна година в град Самоков. Организатор е сдружение “Ти си доброто“. Днес, 25 февруари, от 18 часа, на сцената на Читалище-паметник “Отец Паисий - 1859“ ще се изявят участници от различни професионални сфери, които ще рецитират стихове на..

публикувано на 25.02.25 в 15:55

Дисбалансите в пенсионната система са следствие на спонтанни политически решения

Икономическият и социален съвет представи визия за развитието на пенсионната система в България, включително и за капиталовите стълбове. Това стана в рамките на дискусия за дългосрочното развитие на пенсионната система и обсъждането на изводите, застъпени в доклада "Анализ на действащата пенсионна система и предложения за нейното усъвършенстване",..

публикувано на 25.02.25 в 15:27

Три обвинения получи шофьорът, който причини тежка катастрофа в София

Шофьорът, който в нощта срещу понеделник причини тежка катастрофа на кръстовището на бул. „Тодор Александров” и ул. „Средна гора“ в София, е бил без книжка, пиян с 2.34 промила алкохол в кръвта и надрусан с кокаин и метамфетамин. От днес той вече е с три обвинения за катастрофата. Това стана ясно от брифинг на наблюдаващия прокурор Ралица Първанова,..

публикувано на 25.02.25 в 15:17