През последната година жилищата са поскъпнали с около 9,5%, а хората все по-често са търсили дом в сграда от ново строителство. Това стана ясно на среща, организирана от една от най-големите агенции за имоти в София.
Между 7 и 8 % се е покачил броят на сключените сделки на годишна база, но периода за сключване на сделки се е удължил. Най-голям е бил делът на продажбите в сегмента между 70 до 100 хил. евро. Покупките на жилища на цена под 30 хил. евро пък стават все по-малко.
„Премината беше психологическата граница на „скъпия“ имот, тоест за жилище на цена над 100 хил. евро. През иминалите 12 месеца обаче този имот се превърна в стандартен и масов за столицата“ - коментира Люба Атанасова, изпълнителен директор на агенция „Имотека“.
Според данни на агенцията класическият клиент за 2018 година е младо семейство с едно малко дете, което търси тристайно жилище за дългосрочно ползване на цена между 100 и 120 хил. евро. За части от сумата хората теглят ипотечен кредит. Само за една година тегленията на кредити за закупуване на недвижим имот са се увеличили с 10%.
„Обикновено хората разполагат с 50 до 80 хил. евро в брой, спестени или от семейството. За останалата сума теглят ипотечен кредит. Търсят място с 2 спални и всекидневна част с кухня, задължително паркомясто, особено ако районът не позволява лесно и свободно паркиране“ - каза още Атанасова.
До преди няколко години на мода са били по-малките жилища без сервизни помещения, докато през 2017 и 2018 година гаражите и сервизните помещения заемат едно от първите места сред критериите при търсене на имот от гражданите. Хората са изразили предпочитание към имот в район, който разполага с парк, добър градски транспорт, изградена инфраструктура и училище.
За последната година най-голям ръст на цените на жилищата се наблюдава в кварталите Яворов, Изток, Изгрев, Лозенец, Център и Младост.
В репортажа чуйте повече по темата.
Фондация "Първите 3 минути" стартира кампания за закупуване на автоматичен дефибрилатор в Столичната библиотека. Пред Радио София председателят на фондацията Мариана Манушева каза, че единственият начин, по който може да се помогне на човек със сърдечен арест, е в първите минути да се направи сърдечен масаж, изкуствено дишане и използването..
Общо 1500 домакинства от ж.к. "Надежда“ 1 са включени в проекта на Столичната община "Зелени острови“ от 2019 г. до момента. "Зелените острови“ са ограждения, в които са поставени отделни контейнери за различните видове отпадъци - опаковки, хранителен и остатъчен отпадък. При стартирането на проекта в него се включват 300 домакинства от..
Множество сигнали за бомби бяха подадени тази сутрин в различни училища в няколко града на страната. Става дума за учебни заведения в Стара Загора, Враца, Варна, Перник и София. От пресцентъра на МВР информираха, че полицейски екипи незабавно са реагирали и съобщенията се проверяват. Злоумишлените съобщения са били получени на служебните електронни пощи..
Полицията в София задържа двама младежи, откраднали 11 модула от зарядни за електромобили. Стойността на откраднатото е над 20 хиляди лева, научи БНР. Престъплението е било извършено в началото на месец януари. Арестуваните са на 19 години. Част от откраднатите модули на зарядни станции са били открити в трети човек, на когото са..
В сутрешните часове, когато температурите ще са малко под нулата, в Западна България ще има условия за поледици. Ще бъде почти тихо, съобщиха от НИМХ. Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София – около минус 2°. Преди обяд облачността ще се задържи значителна, но ще започне да се разкъсва и намалява и към края на деня над по-голямата..
Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", предизвиквани от Константин Лавсов, обсъждаха горещи новини и по-дълготрайни проблеми: Инаугурацията на Тръмп Прекалено ли беше вниманието на българските медии и дали не е резултат на политическа поръчка? Какво (не) каза новият американски президент в речта си след клетвата? Мощните, богати..
Ново изследване, водено от природозащитната организация WWF, сочи, че жизненоважните услуги, с които дивата природа осигурява ежедневния ни живот, не получават нужното обществено внимание . Експертите предупреждават, че този пропуск може да има пагубни последствия както върху околната среда, така и върху нас – хората. Изследването,..