Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антон Вълев: Всеки пациент е уникален и заслужава индивидуализирано лекарство

Лекарства от Великобритания може да поскъпнат до 30% или временно да изчезнат от европейския пазар, предупреждава председателят на Националната аптечна камара

Маг.-фарм. Антон Вълев
Снимка: DHU
Професиите на лекаря и фармацевта са двете страни на едно общо. Нито един от тях не е по-важен от другия. И двамата са нужни на обществото. Дейността им е разделена от векове, за да може взаимно да се контролират.

Това подчерта пред Радио София магистър-фармацевт Антон Вълев - управител на Централната научна аптечна лаборатория и председател на Националната аптечна камара.

Лекарите са специалисти да ви прегледат и да поставят диагноза. При яснота какво ще се лекува, фармацевтът е този, кой може да каже какви лекарства трябва да се прилагат, как си приготвят, какви са им взаимодействията.

За съжаление с годините хората започнаха да си мислят, че лекарят е специалистът и по диагнозата, и по лекарствата, а фармацевтът е едва ли не само продавач в аптеката.

Снимка: Личен архивНе само по филмите, а навсякъде по света визитациите в болниците се правят с лекар, клиничен фармацевт и медицинска сестра. Това е екип, категоричен е Вълев. Дори в британските и американските университети в последните години се говори за интегризъм в преподаването. След трети курс студентите от различни специалности учат заедно и заедно решават казуси с болни.

Едно време имаше лекарски консилиуми. В България се стигна до раздробяване на лечебната дейност – и на здравеопазването, и на фармацевтичната услуга. И лекарите, и фармацевтите работят самостоятелно и сами, няма с кого да се консултират.

Често пъти (да не кажем винаги) е добре при съставяне на тераповтична схема да се имат предвид персоналните характеристики на болния – възраст, килограми и други особености. Да се предпише лекарство, специално направено за него.
Но прави ли се това днес от лекари и фармацевти?

Към този момент в медицинските университети колегите студенти по медицина не изучават екстемпорално предписване на лекарства. Бъдещите фармацевти го учат, но като завършат образованието си почти няма къде да го работят, уточнява Антон Вълев.

Не трябва да разглеждаме пациента или само като храносмилателна система, или само – нервна система. Той е един организъм с всички системи едновременно. И наистина, реактивността на организма на различните хора не е еднаква. Традиция в предписването на индивидуализирани лекарства имат педиатрите и дерматолозите.

В Централната научна аптечна лаборатория развихме специфични технологии, с които можем и правим индивидуализирани лекарствени решения за различни специалности – капки за очи, капсули за гастроентерология, антибиотици, кортикостероиди…

Правим специални обучителни форуми за скоро завършили лекари – не всички знаят какво могат фармацевтите.

Пациентите са уникални и заслужават лекарства, съобразени с особеностите им.

В зависимост от това колко твърд Брекзит ще бъде приложен, лекарствата от Великобритания след излизането на страната от ЕС може да поскъпнат за България до30 % спрямо досегашните нива, твърди още Антон Вълев.

Някои от лекарствата са оригинални, няман генерични заместители и заради това ще пострадат и пациенти, и НЗОК. Е още една опасност – лекарствата ще трябва да се пререгистрират в ЕС, а това ще отнеме време, което е важно за болните, особено ако разчитат за скъпи иновативни или лекарства сираци.

По думите на маг.-фарм. Вълев тази година грипът води до по-нетипични усложнения, свързани с очите и бъбреците.

В приложения звуков файл чуйте повече от маг.-фарм. Антон Вълев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10
Силвия Георгиева

Предизвикателствата пред общините: проектите, системата за отпадъци, преходът към еврозоната

През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..

публикувано на 10.01.25 в 17:06

Как производители и купувачи посрещат повишаването на цените на хляба?

С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..

публикувано на 10.01.25 в 16:53
Посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански

Сигурността в Европа ще е основният приоритет на полското председателството на Съвета на ЕС

На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..

публикувано на 10.01.25 в 16:11
Елена Телбис б БНР-Радио София

Насилието над жени в моноспектакъла "Prima Facie" на актрисата Елена Телбис

Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Защо държавата трябва спешно да компенсира небитовите потребители на електроенергия?

Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...

публикувано на 10.01.25 в 15:20
Георги Киряков

Георги Киряков: А върху каква проектоуправленска програма преговарят партиите?

Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..

публикувано на 10.01.25 в 14:54