Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здраве и стил на живот - избрано от печата

Достъпът до нови лекарства, реимбурсирани от Националната здравноосигурителна каса, ще бъде забавен над две години с промените в Наредбата за цените на медикаментите, която влиза в сила от 1 април, съобщи Деян Денев, председател на Асоциацията на производителите на оригинални лекарства, цитиран от МОНИТОР. Според промените в документа  ново лекарство ще се заплаща от касата само, ако в 5 от 17 държави то се заплатено от обществен здравен фонд и ако има поне една положителна оценка на здравните технологии от 4 държави от Европейския съюз. Освен това кандидатстващите нови лекарства трябва да получат одобрение до 30 септември на предходната година, за да влязат в сила от следващата.

С месечни вноски от 550 лв. човек може да си купи хубаво жилище в София, пресмята ТРУД. Ако жилището струва между 120 хил. и 150 хил. лв. и имате определена сума в брой, може да вземете заем от 100 хил. лв. с идея да го изплатите за 20 години. В този случай най-ниските месечни вноски от наличните на пазара оферти на банките започват от около 550 лв. Банките предлагат голямо разнообразие от условия за кредитиране при покупката на имот. Предлаганата лихва например може да зависи от размера на месечните ви доходи, както и от това дали искате да има период с фиксирана лихва. По принцип може да получите по-ниска лихва по ипотечния кредит, ако превеждат заплатата ви по сметка в съответната банка. Така банката може директно да си дръпне вноската по заема при превеждане на заплатата ви. Това намалява риска от забавяне на вноските и съответно позволява финансовата институция да ви предложи по-добри лихвени условия. По жилищните кредити на граждани годишният процент на разходите, който освен лихвата включва и всички такси, комисионни и застраховки, започва от около 3% и стига до над 7%. В резултат месечните вноски на заем от 100 хил. лв. за срок от 20 години са между 550 лв. и 750 лв.

Очертава се напрежение между партньорите в управляващата коалиция заради буксуването на промените в Закона за хазарта, предложени от депутати от "Обединени патриоти", разказва СЕГА. От ГЕРБ умишлено не придвижват проекта, който отлежава вече близо година. Текстовете, внесени по настояване на Валери Симеонов от негови колеги, целят ограничаване на рекламите на игри на късмета, както и продажбата на лотарийни талони само на места, лицензирани за хазартна дейност. Вече няколко пъти през март на председателски съвети патриотите са настоявали законопроектът да бъде включен в дневния ред на парламента, но напразно. От ГЕРБ смятат, че темата била "деликатна" и не било добре да се повдига точно преди избори.  Валери Симеонов обаче заяви, че държи на предложенията си. Той призна, че "всичко в момента зависи от ГЕРБ". "Не искам да се случи същото като със закона за вероизповеданията", каза още той, припомняйки разрива в коалицията заради предложената данъчна амнистия за мюфтийството, за която ГЕРБ се оказа в комбина с ДПС.

Ако България приеме еврото, у нас ще има повече туристи. Еврозоната ще подпомогне за намаляване на лихвите, а това ще даде сигурност на инвеститорите и ще увеличи чуждестранните инвестиции. Няма причина за скок на инфлация в дългосрочен план. В първата година се очаква ръст в цените, предизвикани от страхове и спекулации, но при сравнение с останалите държави това е безпочвена измислица, пише МОНИТОР. Едни от последните присъединили се са Латвия и Литва, като и при двете страни се отчитат положителни резултати от присъединяването им към еврозоната. Латвия става част от банковия съюз през 2014 г., като според икономистите от централната банка на Латвия спестяванията на страната са около 200 млн. евро. Причина за това са поевтинелите кредити, както и намалелият държавен дълг. 

 Народните представители нямат никакво намерение да сменят председателя на антикорупционната комисия (КПКОНПИ) Пламен Георгиев, въпреки че и той стана герой на имотен скандал - с лукс апартамент, взет на цена, по-ниска дори от данъчната оценка, и с "неточности" в имотната му декларация, съобщава СЕГА. Депутати от управляващата коалиция - ГЕРБ и "Обединени патриоти", с които "Сега" разговаря, не видяха "особен проблем" с имотите на Георгиев. Те препращаха към прокуратурата, която можела да го провери.  Парадоксалното е, че антикорупционният шеф миналата седмица обяви, че КПКОНПИ започва мащабна проверка "от игла до конец" на всичко и всички, замесени в "Апартаментгейт". До момента няма данни да е включил и себе си.  Пламен Георгиев беше избран за председател на мегакомисията през март 2018 г. със 148 гласа, като само от БСП гласуваха против.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..

публикувано на 25.01.25 в 12:03