ДИСКУСИЯ
В Национален дворец на културата ще се проведе обществена дискусия за изработването на окончателен проект на Стратегия за развитие на културата 2019-2029 г., организирана от Министерството на културата. Обсъждането ще протече в няколко срещи, посветени на различните секторни политики.
КНИГИ
В галерия-книжарница "София Прес" от 18.00 ч. ще бъде премиерата на книгата "Бягство от Крим" от писателя Светослав Нахум. Разказът "Бягство от Крим" e публикуван в САЩ, Украйна, Австрия, Румъния и Унгария. Събитието се организира от посолството на Украйна в България, Съюзът на българските писатели и Галерия-книжарница "София-прес".
В Столична библиотека от 18.00 часа ще бъде отбелязан Международният ден на хайку поезията. Организаторите на събитието са Български хайку съюз и Столичната библиотека.
КОНЦЕРТ
Концерт на джаз певицата Мирослава Кацарова "Electronic Dreams". Мирослава Кацарова и триото на Мирослав Турийски ще поставят на фокус взаимодействието между акустични инструменти и електронни изразни средства. Тя ще представи две авторски композиции на Мирослав Турийски по нейни текстове, както и песни на "Бийтълс", Ленард Коен и Луис Бонфа, а акцент в програмата ще бъде пиеса на шведския композитор и пианист Есбьорн Свенсон. Визуалната среда е създадена специално за концертите от фотографа Павел Червенков.
ТЕАТЪР
В ДНК - пространство за съвременен танц и пърформанс, от 19.30 ч. ще бъде премиерата на спектакъла "Машината за омраза" на танцьора и хореограф Марион Дърова. Хореографският дебют на артиста е през 2016 г. с представлението "Мейнстрийм". Концепцията и хореографията на "Машината за омраза" са дело на Марион Дърова, а звуковата среда създава Александър Евтимов - Шаманчето. В представлението участват Мартина Апостолова, Михаил Стоянов, Борис Георгиев, Васил Зелямов.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..