Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За истинското чудо са нужни искрена вяра и здраво съмнение

И тази седмица тематичната поредица на Радиоприемница е свързана с нещата, които ни вълнуват дълбоко. В случая – теми, свързани с феномени, които още търсят своето обяснение, чудесата на Бог, на природата и на хората.

Днешният епизод е за необяснимото въздействие на иконите. Плачат ли и защо.

Събеседник е Николина Александрова – уредник в Музея за християнско изкуство в Националната галерия и в Националния църковен музей към БПЦ, редактор към православния сайт Добротолюбие.

Първо, ежедневно се срещам с вярата на хората и с нейните чудеса – разказа Николина Александрова. – Виждала съм и икони, които мироточат, и чудеса, които се случват на/с хора, които са се помолили пред дадена икона.
Чудесата са около нас, те се случват всеки ден, но не бива всичко да се подлага на анализ, препредава тя извода от едно сирийско момче, чието семейство поколения наред е ставало свидетел на свръхестествени феномени.

Чудото се случва първо в нас – в нашите души и сърца, и след това получава видимо проявление.

Според някои хипотези, когато икона мироточи, особено с кървави сълзи, това е знак за предстоящо бедствие. Но икони мироточат почти навсякъде, по всяко време. При някои е за да помогнат, други – за да предупредят.

Православната църква обикновено подхожда с внимание при такива случаи, защото някои хора злоупотребяват с подобни явления. Проверява се да няма манипулации и чак тогава иконата се обявява за чудотворна.

Приобщаването, обявяването става по ред, приет и изпълняван не само от нашите свещеници, но и от другите православни църкви, обясни Николина Александрова.

Когато тече мирото, винаги се усеща благоухание. Самото миро тече, но не капе по земята. Стига до края на дъската, но не пада на пода. Ако го забършете, то продължава да изтича.

На Атон често се случват чудесаНиколина посочи и конкретни църкви, където това се случва в момента – в Хавай и САЩ, на Атон има няколко „сълзящи“ икони и там често се случват чудеса на и пред богомолците. В България също има не един и два подобни случая – с Бачковската икона, Троянската, иконата на Св. Мина в църквата „Света Петка“. Чудесата са безброй - изцеление, зачеване…

Трябва да сме чисти във вярата и помислите си. Да бъдем искрени в молитвите и със здраво съмнение – това, което виждаме, че не е плод на нашето съзнание или на желанието за чудо.

Понякога, когато някой ни каже нещо, то ни се стрява толкова реално и нужно в този момент. Ами това е Бог! Той ни говори чрез устата на някой пред нас. Важно е как ние възприемаме нещата.

Човек има нужда от Бог и усеща къде го влече. По този начин много места се превръщат в свещени за много религии.

Православната икона е лесно разпознаваема. Тя има много специфична иконография и тя се изпълнява по канон, обясни още Николина Александрова. Образът трябва да е максимално близък до оригинала и одеждите да съответстват на времето на светеца. С течение на времето зографите успяват в детайлите да вложат много символика и смисъл.

Чуйте целия разговор на Добрина Добрева с Николина Александрова.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50