Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Днес започва Европейската седмица на младежта

Интересни инициативи въвличат ученици в актуалните теми на ЕС

Чрез интерактивни игри младши посланици научават как се осъществява законотворчеството на Стария континент

Националната финансово-стопанска гимназия е училище посланик
Снимка: Архив
Представителите на "училищата-посланици" на Европейския парламент (ЕП) през тази учебна година заминават за Брюксел, за да се включат в първите учителски семинари, посветени на преподаването за Европа в клас.

Наградените учебни заведения - 10 от общо 40 училища-посланици от цялата страна, бяха избрани от Бюрото на ЕП в България, а при оценката под внимание са взимани темите и обхватът на извършените дейности, достигнатите ученици и отзвукът в социалните мрежи.

Всяка година програмата събира по няколко пъти в Брюксел най-заслужилите учители, за да обменят опит и да създадат контакти. В дневния ред на семинарите тази година са включени: „Европа в класната стая и в училище“: вдъхновяваща работилница от Europe House Ryckevelde, размяна на добри практики между училища-посланици, представяне на образователните инициативи за младежи. Разбира се, предвидено е и посещение на сградите на ЕП и Дома на Европейската история.

Европарламентът е съорганизатор и на водещо събитие на Европейската седмица на младежта, която се провежда от днес до 5 май. Темата е „Демокрацията и аз“, а приблизително 700 млади хора ще участват в серия от събития в сградите на ЕП.

За участието в програмата и реализираните дейности до момента - разговаряхме Цветелена Таралова, преподавател по английски език и старши посланик в едно от училищата в столицата, обхванати от програмата у нас през тази учебна година - Националната финансово-стопанска гимназия.

Това е най-интересното нещо, което би могло да се случи на учениците – да учат по нетрадиционен начин, чрез участие в инициативи, в които те са главните лица. Много от предложенията и дейностите са по идея на младши посланиците (ученици от 8-и до 12 –и клас).

Тя обясни, че двама евродепутати са гостували на място по покана на посланиците - Петър Корумбашев и Ева Майдел.

Ученици от Националната финансово-стопанска гимназия се включват в дискусия за възможностите за младите хора в ЕС, взели са и участие в интерактивните игри, посветени на законодателния процес на ЕП.

По думите на Цветелена Таралова всичко, което се случва в България и Европа интересува децата, защото много от тях пътуват или ще искат да продължат образованието си в сруга страна от ЕС.

Посланичеството на училището не се затваря само в тази учебна година – подчерта зам.-директорът на гимназията Радина Попова и посочи значението на участието в европейски проекти за младите хора.

Очаква се и през втората половина на 2019 г. сходен брой училища посланици на Европейския парламент да вземат участие в подобни семинари и събития.

Освен тези стимули Програмата предлага и пътувания за участие в програма „Евроскола“ в Страсбург и различни други ad hoc инициативи на европейските институции. Останалите награди ще бъдат обявени след приключването на финалното оценяване през месец юни.

Чуйте повече по темата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Болницата в Кюстендил

Неприетият държавен бюджет бави закупуването на ЯМР за кюстендилската болница

Неприетият държавен бюджет бави закупуването и доставянето на ядрено-магнитен резонанс за кюстендилската болница, въпреки че процедурите по доставката са финализирани, съобщи управителят на здравното заведение Димитър Стоилов. Доставянето на скъпата апаратура, финансирана от здравното министерство, трябваше да стане по Нова година. От..

публикувано на 07.02.25 в 10:34

Ще бъде ли създадено общинско предприятие "Софийски улици"?

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 07.02.25 в 09:41

Над по-голямата част от страната времето ще бъде предимно слънчево

Днес над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево. Значителна облачност ще има над югозападните райони, Източния Предбалкан и по крайбрежието на морето, съобщиха от НИМХ. Само на отделни места там ще превали слаб сняг, по южното крайбрежие дъжд и сняг. Ще духа слаб до умерен източен, в Източна България северен вятър. Максималните температури..

публикувано на 07.02.25 в 07:35

Форум, 06.02.25: Докога Демократична България ще има нужда от Продължаваме промяната

В края на седмицата водещият на предаването “Форум” прави обобщение на по-съществените събития през седмицата, които са провокирали някакъв дебат в обществото. Заедно със седмичните гости Яница Петкова-анализатор от социологическа агенция "Мяра" и доц. Александър Христов – комуникационен експерт, преподавател, председател на Българската федерация на PR..

публикувано на 06.02.25 в 18:15
Константин Илиевски

На 7 февруари Радиооркестърът представя "Любов и драми"

Изпълнена с драматургични взаимовръзки е и следващата програма от сезона на Симфоничния оркестър на Българското национално радио. Концертът е в петък и е под мотото „Любов и драми“. На пулта ще застане главният диригент на оркестъра Константин Илиевски, за когото това е втори сезон на тази позиция, но и първият изцяло програмиран от него. Ето..

публикувано на 06.02.25 в 17:48
Сградата на Централната минерална баня

Арх. Станислав Константинов: Важно е бъдещето на Цeнтралната минерална баня

По-рано през деня стана ясно, че Столичната община е предприела стъпки за съвместна работа с Националния институт за недвижимо културно наследство за актуализация на документацията на Цeнтралната минерална баня . Ще бъде извършено сериозно обследване на цялата сграда, както и на конструктивното ѝ състояние. При установена нужда от аварийно укрепване,..

публикувано на 06.02.25 в 16:55
Разбитите тротоари са предизвикателство за всички

Зачестяват делата срещу Столичната община заради неподдържаната градска среда

И след като научихме кои са най-честите наранявания, присъщи за т.нар.„градски“ травматизъм, сега ще погледнем на темата и през призмата на съдебната практика. В някои случаи паданията на граждани са резултат от тротоари и настилки, които са в лошо състояние. Задължението, което има местната власт към изграждането и поддържането на пешеходна..

публикувано на 06.02.25 в 16:20