Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Аделина Банакиева:

Да помагаме с нещо реално на семействата с болно дете или човек с увреждане

Не говорим за другите, говорим за себе си

Често отказваме да говорим открито за болката, която ни заобикаля. Когато видим просещ човек се обръщаме на другата страна; срещнем ли човек с патерица бързаме да минем пред него, за да не ни бави; мине ли покрай нас майка с инвалидна количка, чукаме на дърво. Отбягваме тези хора, сякаш са различни, сякаш тази съдба си е само тяхна и на нас никога не може да ни се случи. Някои наричат това поведение безразличие, други - малодушие, трети - болест. От третите е героинята ни в "Моята история за доброто". Активен гражданин, който не се страхува ясно да заяви своята обществена позиция. Аделина Банакиева се бори с „болестта“ на нашето съвремие. Не го прави сама, има си екип. Наричат се „Лайкучка“


Аделина и колегите й по убеждение се опитват да помагат на всички. Основно на „невидимите“ майки - майките с болни деца. Онези, които ние предпочитаме да подминем на пътя, да се обърнем да ги огледаме добре, и после бързо да забравим. За достоен живот се бори Аделина. Но не за своя, а за този на безсилните. Онези, на чието място може да застане всеки от нас.

Аделина БанакиеваЗа да имаш очи за чуждите проблеми, първо трябва да имаш сърце да приемеш своите. Хора без грижи няма, но такива, които са готови да съзрат и тези на другите - има. От вторите е Аделина Банакиева. От години се опитва да облекчи ежедневието на социална прослойка, която често пренебрегваме:

Ако искате да помогнете на един човек, може да плащате водата, тока или кабелната телевизия всеки месец в продължение на една година. Това е реалният начин, защото вие пипате този човек, виждате проблемите му и създавате личен контакт. Тези хора не хапят. Да, не е приятен битът им, не е чисто обикновено, не мирише на ароматизатори. Но нищо няма да ви стане, ако отидете там за 15 минути, пиете едно кафе и се срещнете с тези хора и им изразите искрена съпричастност. Защото те имат нужда да общуват със здравите, имат нужда да разберат, че здравите ги приемат.

Нормално или не, необходимостта от взаимопомощ е голяма. Дали ще наречем нуждата на някого „кауза“ или „обща работа“ е без значение, важното е да я приемем като своя и с всеотдайност да я задоволим. Точно както правят Аделина и нейните близки. Те вярват, че единицата е сила и от всеки от нас зависи да живеем в по-добър Свят с по-малко страдащи души.


Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Етрополе

Етрополе като европейски град

Гостуваме на празника на община Етрополе. В началото с нас е  Теодора Ботева, представител на местен бизнес:  

обновено на 30.06.24 в 11:50

За да бъде наистина Дунав „хубав и син“

Тази седмица (на 29 юни) беше отбелязан за поредна година Денят на Дунав под мотото „Да пазим Дунав син“. Всяка една от Дунавските държави беше избрала как да го отпразнува – например, във Видин започна фестивала на изкуствата „Реката“, в Тутракан се проведе конкурс за изработка на творба от естествени материали „Флората и фауната на Дунава“, в..

публикувано на 30.06.24 в 11:23
Илия Христов

Историята оживява - Музеят на футболен клуб “Левски"

Разговорът е с Илия Христов - председател на сдружение “Сини сърца”. Именно организацията реализира проекта за Музей на футболен клуб “Левски” . Музеят е открит на 2 октомври 2019 година: Мястото е стадион “Георги Аспарухов” - Герена и в него всеки може да види някои от светините на клуба - учредителния протокол, легендарните трофеи “Улпия..

публикувано на 29.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Старите софийски пазари

Софийски разкази - Старите софийски пазари: "В 1879 населениет вече е пораснало от почти 12 хиляди на цели 20 хиляди. Имало е множество чаршии до северната част на бул.Дондуков (днес - МС и ЦУМ), наблизо е бил и еврейският квартал. Касапската е съвпадала с района на днешния МС - крива уличка с дюкяни, пред които са били изложени части от животни...

публикувано на 29.06.24 в 15:00

Винофония на Варненско лято

Лили Големинова представя един от най-старите европейски музикални фестивали -  „Варненско лято“ . Един от скорошните му акценти с пианиста Жюлиен Жерне, както ще разберем от нея, е типично френски като съчетание: " Международният музикален фестивал „Варненско лято“ скоро ще стане на впечатляващите 100 години. Всичко започва през 1926 година, когато..

публикувано на 29.06.24 в 14:30
Гена Димитрова с Георги

Адресите на любовта - Гена Димитрова

Прочутата оперна прима Гена Димитрова среща съпруга си когато е студентка в Консерваторията и мие чиниите в мензата, за да се издържа. Тогава по-състоятелните ѝ колежки иронично се подсмихват, но именитата вокална педагожка Лиляна Жабленска им казва веднъж "Сега вие ѝ се смеете, че ви мие съдовете, а един ден може би вие ще миете нейните"...

публикувано на 29.06.24 в 13:55

Всичко започна като мечта, като илюзорен проект

Първата българска лига по електронни спортове или видеоигри се завръща със своя четвърти сезон – повече от основателя Иван Кинчев. Финалите на националната училищна е-спорт лига започват днес, след което ще станат ясни новите училищни е-спорт шампиони на България: "Това е моментът, който всички чакат - това е кулминацията, с 4 отбора, за тях е..

публикувано на 29.06.24 в 11:49