Най-характерното в поведението на зависимата личност е невъзможността да упражнява контрол над своите импулси, както и да изпитва алтернативно удоволствие, несвързано със зависимостта. Много често това състояние е съпроводено с отрицание, неглижиране на проблема и намиране на рационални обяснения, които да дадат отговор на страховете на близките и да подсилят измамното усещане за възможности за контрол.
Когато между двама души, независимо дали те са партньори, родител и дете или дори приятели, взаимоотношенията станат централна тема в живота на единия или двамата, а целите, желанията и стремежите са концентрирани единствен и само към другия човек, говорим за емоционална зависимост, обяснява клиничният психолог Цвета Таманова.
Това е свързано до голяма степен с ограничаване на спонтанноста, на свободата, на външните контакти, което води до възприемането на подобни взаимоотношения като ограничаващи, създаващи изолация и неподпомагащи личностното израстване на всеки един, който е въвлечен в емоционално зависима връзка.
Обикновено при емоционалната зависимост единият от партньорите е особено раним и уязвим, с чувството че може да понесе загуба и отхвърляне и непрекъснато се опитва да си докаже значимостта и стабилността на връзката и незначителността на всичко извън нея. Всички други занимания и хора биват възприемани като потенциални пречки и фактори, които биха могли да доведат до загубата на партньора.
Ако биваме лишени от свободна воля, а изборите който се отнасят до нашите желания, понякога невключващи партньора ни, се приемат болезнено и крайно, можем да се усъмни, че сме станали част от една зависима връзка.
Да осъзнае ситуацията е по трудно за този от партньорите, който е в ролята на уязвимия и зависимия във връзката, на уплашения, че ще понесе загуба. А причината за това състояние се крие в един определен етап от нашия живот, а именно - в първата връзка, която човек изгражда - връзката с мама. Тя става първоизточник и модел на начина, по който се свързваме с всеки друг. Ако с майката човек изгради една несигурна привързаност, то той би бил склонен да се вкопчва в обекта, с който се е свързал в следващия етап от живота си.
В ролята на майката за едно дете могат да влязат всички авторитети – жени, които са около него и са свързани с обгрижването, храненето и приласкаването.
И все пак, моделът на емоционалната зависимост може да бъде осъзнат и могат да бъдат намерени по-добри стратегии, даващи възможност за пълноценност на взаимоотношенията.
Нищо, през което сме преминали, не е присъда, казва психологът Цвета Таманова. Можем да го осъзнаем, да се задвижим към това, да намерим по-добри и работещи стратегии, даващи възможност за пълноценност на взаимоотношения. Това, обаче, задължително преминава през вътрешното ни познаване и израстване и чак тогава идва възможността пълноценно да се свържем с другия.
Още по темата - чуйте в звуковия файл.
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..