Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тъпченето с храна не е решение за емоционалните празнини

Храната, освен да задоволява физиологичните ни нужди, може да ни донесе емоция от откриването на нови вкусове или да бъде социален акт, събирайки ни с любимите ни хора край масата. 

Ако обаче я използваме като компенсаторен механизъм в различни ситуации, рискуваме да си причиним хранително разстройство, което може да бъде опасно за здравето ни. 

За хранително разстройство бихме могли да говорим тогава, когато храненето идва, за да замести изцяло незадоволена емоционална потребност – тогава, когато наистина сме гладни, но не за храна, казва психологът Цвета Таманова и допълва, че още с раждането си едно бебе се успокоява и получава удоволствие, когато се храни и използва биберон. 

Родителите поставят началото на изграждането на един по-устойчив модел, чрез който детето, без да осъзнава, успокоява тревогата си, поставяйки лъжица след лъжица в устата си, като така се опитва да запълни една емоционална празнина. 

Този вид хранене, обаче, не спомага за справяне с негативни емоции, а добавя чувството за вина, за безпомощност и срам, които са в резултат от вътрешния конфликт на един човек с хранително разстройство. 

Хранителното разстройство, свързано с изпитването на емоционален, вълчи глад, и стремежът човек да се отърси от негативните емоции, може да доведе до желанието за освобождаване от храната, което пък може да причини друг вид хранително разстройство  – булимия. За да не стигаме до там, е важно да се научим да различаваме реалния от емоционалния глад.

Емоционалният глад идва като пристъп и ни тласка към определена храна - например сладко, а при физиологичния глад бихме могли да ядем разнообразна храна. 

Ако имаме пристъпи на емоционален глад, казва психологът, трябва да се обърнем към себе си и да се запитаме какво чувстваме в момента, извън усещането за глад, както и какво очакваме, след като си набавим нужната храна. И да опитаме да се успокоим, защото внезапният вълчият глад обикновено е свързан с изключителна тревожност.  

Още - чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..

публикувано на 25.01.25 в 12:03