Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Гергана Коларова: Операцията при поликистозен овариален синдром е крайна мярка

Ендометриозата обаче се лекува само оперативно, посочи акушер-гинекологът

д-р Гергана Коларова
Снимка: Първа САГБАЛ „Света София“
Профилактиката и редовните гинекологични прегледи са от съществено значение за "хващането" на скрити заболявания, които могат да се развият без симптоми. Промяната в цикъла е първи сигнал за нещо нередно, но не винаги означава заболяване. За съжаление, може да бъде и симптом на ендометриоза или на т. нар. поликистозен овариален синдром.

Снимка: Първа САГБАЛ „Света София“Броят на жените с тези две заболявания се увеличава, а те пряко влияят на репродуктивните способности на жените, коментира пред Радио София изпълнителният директор на Първа специализирана акушеро-гинекологична болница „Света София“ д-р Гергана Коларова. В лечебното заведение започна кампания за безплатни прегледи на жени с тези заболявания. По думите на д-р Коларова, някои жени са с поликистозна структура на яйчниците, без да развиват поликистозен овариален синдром и затова е необходимо да се прецизира както ултразвуковият преглед, така и да се направят допълнителни изследвания.

"Ендометриозата е също много сериозен проблем и също се увеличава броят на жените, които страдат от това заболяване. Думата "страдам" е много условна, защото и в двата случая липсва болка. Обикновено се отива на лекар, когато има някакво смущение в менструацията. И това ни накара да направим тази кампания с безплатни прегледи на вече диагностицирани жени. Не на последно място, тези две заболявания в една много сериозна степен са причина за безплодието у жената".


Ендометриозна болест най-често се търси, когато жената вече има проблеми със забременяването

Но една ендометриотична киста би могла да бъде открита и при профилактичен преглед. Затова настояваме всяка жена поне веднъж в годината да посети своя акушер-гинеколог, посочи специалистът:

Снимка: Първа САГБАЛ „Света София“"Поликистозният овариален синдром може да протече абсолютно безсимптомно. В практиката си съм срещала жени, които вече имат две деца или три, и чак тогава разбираме, че яйчниците са поликистозни. При тях има само такава структура на яйчниците, без да е разгърнат синдрома".

Жените с поликистозна структура имат нередовен цикъл още от началото му - чести или редки менструации. Специалистите обикновено започват наблюдение 2 години след първия цикъл, защото в този период е нормално да има отклонения. При разгърнат поликистозен овариален синдром обаче изобщо липсва овулация, или има редуване на овулаторни и неовулаторни цикли. Лечението започва след изследване на хормоните и назначаване на хормонална терапия.  

Не бива да има страх от хормоналните препарати

(например напълняване или окосмяване), защото именно прекомерното окосмяване е признак на поликистозен овариален синдром. Лечението е медикаментозно, обясни д-р Коларова:

"Всички смятаме оперативното лечение за крайна мярка. Механичното освобождаване на фоликулите, за да се появи овулация, е последно средство на избор, защото всяка операция води след себе си сраствания, а в процеса на забременяването значение имат и яйчниковите тръби".


При ендометриозата обаче лечението е изцяло оперативно. Следва поне 6-месечна терапия, която да блокира дейността на яйчника. Много важна е и личната хгиена на жените по време на цикъл, за да няма риск от разпространение на ендометриални клетки.

По отношение на приема на противозачатъчни, специалистът посочи, че те не могат да бъдат причина за поява на кисти на яйчника, тъй като именно благодарение на тях той си "почива". С тези препарати се протектира и лигавицата на матката.

Още за оперативното лечение и ролята на хормоналната терапия, за това има ли риск кистите да станат злокачествени - чуйте в разговора с д-р Гергана Коларова!  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Валежите от дъжд и сняг продължават и днес

Днес ще е облачно. Валежите ще продължат, значителни ще са отново в Централна Северна България, където ще вали сняг, съобщиха от НИМХ. Във високите котловинни полета в Западна България и Западния Предбалкан също ще вали сняг. В останалата част от страната ще вали дъжд. В Родопската област и Североизточна България до вечерта дъждът ще премине в сняг. След..

публикувано на 26.12.24 в 07:35
Иво Иванов и част от кориците на посочените заглавия

Препоръчани книги от годината (и от по-преди)

Когато ме помолят да препоръчам книги, го правя персонализирано, съобразно човека, но написаното от Иво Иванов е универсално, няма читател, на когото да не му хареса, защото той е писател с голямо сърце и душа. (Той е автор на книги като "Кривата на щастието", "Отвъд играта", "Хроника на болката", издадени в предишни години, номиниран за..

публикувано на 25.12.24 в 17:33

Симеон Матев: Ще вали още до Стефановден, но за дебел сняг отидете в планините

След топлата 2023-а, изпращаме още по-топлата година. 2024-та бележи рекорд в това отношение за последните 170 години, откогато се извършват регулярни измервания, отбеляза пред БНР-Радио София Симеон Матев - климатолог и главен асистент, доктор в катедрата "Климатология, хидрология и геоморфология" към Геологогеографския факултет на Софийския..

публикувано на 25.12.24 в 15:55
Коледарите днес ще съберат още средства за ремонта Снимка: ФБ/НЧ

С дейност и инициативи читалището в Нови хан набира средства за ремонт

Празнични концерти, школи по народни танци и чужди езици, певчески групи и богата библиотека – това е само част от културната дейност на богатата Народно читалище "Иван Вазов"-1928 в село Нови хан. Една от основните функции и задачи на читалището е съхраняването на местните обичаи и традиции, разказа пред БНР-Радио София Румяна Стоева, секретар на..

публикувано на 25.12.24 в 15:10

"Тиха нощ, свята нощ" с нов превод на български от цигуларката Деворина Гамалова

ТИХА НОЩ Текст: Йозеф Мор Музика: Франц Грубер, 1818 Превод от немски: Д еворина Гамалова, 2017 Tиха нощ, свята нощ, всички спят, вярно бдят само двамата Пресвети край Младенец с къдри коси. Сън божествен Той спи, Сън божествен Той спи. Tиха нощ, свята нощ, блага вест долетя..

публикувано на 25.12.24 в 14:59

От какъв подарък се нуждае София?

Какво по празниците пожелават столичани на града, в който живеят?  Какъв подарък биха подарили на София? Едни предлагат някакво събитие, което да сплоти хората – с много светлини и музика,  други – спокойствие и повече усмивки, трети – улично осветление, по-редовен градски транспорт, детска площадка с люлки в центъра… В анкетата си..

публикувано на 25.12.24 в 14:25

Софийското колоездачно общество изпраща успешна 2024 г.

Динамична, но и успешна за софийското колоездачно общество е отминаващата 2024 г. Така я определи пред Радио София Иво Делин от сдружение "Велоеволюция" и добави, че годината е била наситена с много събития за велосипедистите в София и около нея. Годината е добра и по отношение на новите промени за колоездачите в столицата, реализирани от Столичната..

публикувано на 25.12.24 в 13:21