След портрета на един декар на Владимир Димитров-Майстора на същия този площад, който обиколи света, след дъждовника, който "изкачи" стъпалата на Хисарлъка, след 5-те километра изрисувани гайтани край реката в града, след плаващите картини на Майстора, с които Кюстендил гостува на Европейската столица на културата - Пловдив и едно изрисувано кръстовище, сега ставаме свидетели на нова, 3Dулична провокация.
С школата „Новите майстори“ осъществихме поредния щур проект – обясни ръководителят ѝ Евгени Серафимов. – Сега, гледан от определена точка, площадът сякаш пропада надолу и се показва античната агора на древна Пауталия.
В България като че ли такъв тип изкуства по-трудно си проправят път и може би затова толкова харесвания събира този проект, обяснява (си) Евгени Серафимов. И добавя любопитния и специфичен факт, че в Кюстендил са запазени локациите и днес те съвпадат с тези отпреди векове – банята, главната улица, както и площадът.
3D рисунката се създава изключително трудно - допълва Евгени Серафимов, - защото трябва да се създаде илюзията за дълбочина и за височина. Тази любов към илюзорното изкуство ни препраща още към барока. Много художници намират вдъхновение в старите традиции от онова време.
Този 3D поглед "надолу" към римското минало на площада в Кюстендил се случва точно сега, след покана от страна на Младежката банка в града към Евгени Серафимов и неговите ученици да направят нещо по-различно и атрактивно за хилядите гости, които ще се стекат в Кюстендил за Празника на плодородието този уикенд.
А като всеки проект на Новите майстори, той ще остане дълго там, така че имате още един повод да посетите града, който е известен с минералните си води, с това, че е плодната градина на България, с художниците си, разбира се, но вече и с иновативните си градски арт проекти.
Чуйте повече по темата в разговора на Лили Големинова с Евгени Серафимов.Една от най-модерните думички през последните години е „иновации“, а градът, за който много често я използваме в Радио София, е Кюстендил. Миналата година 30 творци нарисуваха портрет на Владимир Димитров-Майстора върху площ от един декар в..
"Рискът е, че всички искат да гласуват повече разходи. Накрая ще гласуваме един бюджет, който не реалистичен". Такова предупреждение отправи в ефира на БНР Димитър Димитров, общински съветник от ПП-ДБ, член на Комисията по транспорт и пътна..
Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са Адриана Диканчева и Никола Атанасов . В днешното издание те се спряха на следните теми и поводи за разсъждения: Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) проведе днес..
Общинският съвет в Долна баня прие бюджета на общината за 2025 година в размер на 18 636 727 лева. Приходите за финансиране на делегираните държавни дейности са 14 059 912 лв., а за местните дейности - 4 576 815 лева, посочи пред БНР-Радио..
Въпреки добрите резултати, които показва статистиката, желаещите да бъдат донори на репродуктивен материал (яйцеклетки) продължават да са в пъти по-малко от хората, които имат нужда от тях, съобщават с тревога от фондация "Майки за донорството"...
През последните години има активен разговор за недостига на кадри и вноса на работна ръка, дават се предложения, включително и за бъдещи законодателни промени, припомни пред БНР-Радио София Жасмина Саръиванова, главен експерт "Социален диалог" в..
Женски народен хор - София към Народно читалище "Бъднина – 1982“ е един от малкото самодейни народни хорове на територията на столицата, който поддържа изцяло акапелна програма в триглас. Те изпълняват песни от всички региони на България. Наред с..
Продължава 78-ото издание на един от най-престижните фестивали за кино - "Златна плама" в Кан. Вече се отличават някои от фаворитите в конкурсната програма и киноведът Лазар Хрисимов ни споделя най-впечатляващите заглавия. "Финикийската схема" на..