След портрета на един декар на Владимир Димитров-Майстора на същия този площад, който обиколи света, след дъждовника, който "изкачи" стъпалата на Хисарлъка, след 5-те километра изрисувани гайтани край реката в града, след плаващите картини на Майстора, с които Кюстендил гостува на Европейската столица на културата - Пловдив и едно изрисувано кръстовище, сега ставаме свидетели на нова, 3Dулична провокация.
С школата „Новите майстори“ осъществихме поредния щур проект – обясни ръководителят ѝ Евгени Серафимов. – Сега, гледан от определена точка, площадът сякаш пропада надолу и се показва античната агора на древна Пауталия.
В България като че ли такъв тип изкуства по-трудно си проправят път и може би затова толкова харесвания събира този проект, обяснява (си) Евгени Серафимов. И добавя любопитния и специфичен факт, че в Кюстендил са запазени локациите и днес те съвпадат с тези отпреди векове – банята, главната улица, както и площадът.
3D рисунката се създава изключително трудно - допълва Евгени Серафимов, - защото трябва да се създаде илюзията за дълбочина и за височина. Тази любов към илюзорното изкуство ни препраща още към барока. Много художници намират вдъхновение в старите традиции от онова време.
Този 3D поглед "надолу" към римското минало на площада в Кюстендил се случва точно сега, след покана от страна на Младежката банка в града към Евгени Серафимов и неговите ученици да направят нещо по-различно и атрактивно за хилядите гости, които ще се стекат в Кюстендил за Празника на плодородието този уикенд.
А като всеки проект на Новите майстори, той ще остане дълго там, така че имате още един повод да посетите града, който е известен с минералните си води, с това, че е плодната градина на България, с художниците си, разбира се, но вече и с иновативните си градски арт проекти.
Чуйте повече по темата в разговора на Лили Големинова с Евгени Серафимов.Една от най-модерните думички през последните години е „иновации“, а градът, за който много често я използваме в Радио София, е Кюстендил. Миналата година 30 творци нарисуваха портрет на Владимир Димитров-Майстора върху площ от един декар в..
Паркинг с капацитет над 130 автомобила би могъл да бъде обособен на мястото на незаконните гаражни клетки, които районната администрация на “Овча купел” премахва в последните месеци. Работата продължава, но е необходим финансов ресурс от страна на..
Младата надежда на Клиниката по кардиология в УМБАЛ „Света Екатерина“ д-р Бояна Бързашка, постигна изключителен успех, като получи Европейска диплома по кардиология. Признанието се присъжда от Европейското кардиологично дружество след преминаване на..
Цените на едро на основните хранителни стоки се запазват почти без промяна от два месеца насам, обявиха от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Нейният председател Владимир Иванов коментира борсовата търговия: "Към момента пазарът..
Как да направим месец Юли незабравим и полезен за живота на нашата планета? Каква е мисията на глобалната инициатива Plastic Free July (Юли без пластмаса) и как насърчава да се спре използването на пластмасови опаковки за еднократна употреба - отговорите..
София ще се превърне в сцена на въображението – от 2 до 5 октомври 2025 г. , когато ще се проведе второто издание на Sofia Art Fair , най-мащабното събитие за съвременно изкуство в България, този път под знака на IMAGINE . Това не е просто мото,..
От 04.08.2025 до 08.08.2025 г. предстои плановият ремонт в ТEЦ "София“, като част от годишната профилактика на основните и спомагателни съоръжения на топлорайоните в столицата, съобщиха от "Топлофикация – София“. По време на ремонта временно ще..
От 21 юли до 25 юли от 8.00 ч. до 16.00 ч. ще се премахва крайпътна растителност в участъка от АМ "Хемус" от км 0 до км 32 на територията на Софийска област, предупреждават от АПИ. Ще бъде ограничен достъпът до аварийните ленти на магистралата. От 22..