Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европейската седмица на регионите и градовете - все по-значимо събитие на картата на ЕС

Снимка: Лили Големинова

Тази седмица акцентите в Брюксел са няколко. Освен продължаващите изслушвания на предложените от страните-членки кандидатит за еврокомисари, в столицата на Европа се провежда Европейската седмица на градовете и регионите, най-голямото събитие в тази сфера. Това е 17-тото му издание, като изминатият път от първите години, когато се нарича Open Days e впечатляващ. Тази година броят на участниците е рекорден - над 9000, интересът от страна на медиите е голям, а мястото на което се провежда (за втора година) е модерният конгресен център The Square.

Седмицата на градовете и регионите е съвместна инициатива на Европейският комитет на регионите и ГД "Регионално развитие" на Европейската комисия. Представители на тези две институции - съответно Карл-Ханц Ламберц и Марк Льометр дадоха старт на четиридневната среща и обмяна на опит (най-вече) между представители на местната власт, заедно с Клара Добрев, заместник-председател на Европейския парламент, с което бе показано, че регионалната тема е все по-важна и опрелеляща и че всички институции работят заедно.

Специален акцент тази година са младите - в две насоки. Тук са 100 млади европейски политици на възраст под 30 години (Young Elected Politicians), сред които, за съжаление, няма български представители, и то поради липса на подадени кандидатури. За сметка на това в другата инициатива, свързана с младите Youth4Regions, която (след проведен конкурс за есе, свързано с реализиран проект с европейски средства) събира 40 журналисти, които да участват в Европейската седмица на градовете и регионите, има две българки, студентки по журналистика в Софийския университет, като едната от тях - Искра Цанкова, е тук за втора поредна години, вече като млад ментор, и дори й е поверено да редактира сайта на събитието (очаквайте скоро интервю с нея по Радио София).

Темите, които се обсъждат, съпътстващите събития, кръглите маси са много, но един от акцентите в първия ден беше индекса за конкурентноспособност на регионите, който се публикува на всеки три години от 2010, като критериите, по които се оформя, включват фактори като управление, инфраструктура (включително дигитална), здравеопазване, човешки капитал, състояние на трудовия пазар и иновации. Коментирани бяха челната десятка и десетте региона, които са на дъното, където е и нашият Северозападен регион, който вече не е на-последно място в Европа, а на 260-то от 268.

След нас са няколко гръцки региона (които преобладват сред изоставащите), един румънски (Югоизточния,около Браила) и два френски (но тук става дума за френски островни територии), като това, което дава предимство на Северозападния район пред останалите тук е макроикономическата стабилност. На върха със 100 от 100 възможни точки е Стокхолм (и прилежащия регион), следван с почти равен резултат от региона с центтър Лондон и този около Утрехт в Холандия. Челната петица се допълва от още два английски региона (което дава повод за размисъл), а в Топ 10 са класирани още регионите около Амстердам, Хелзинки и Копенхаген, Горна Бавария и Люксембург.

Друга топ-тема на Седмицата на градовете и регионите е новият бюджет на ЕС, около който бе центрирана и встъпителната реч на председателя на Европейския комитет на регионите Карл-Хайнц Ламберц, според когото новият бюджет трябва да подкрепя амбициозната европейска визия и че този 1 процент от GNI (General National Income) или стойността на едно кафе, колкото е в момента приносът на всеки от 500-те милиона европейци, би следвало да се увеличи на 1.3 процента. И още - европейският бюджет трябва да е "зелен" и да работи "от местните структури към върха". 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Симов на технически съвет

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, Първо студио

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..

публикувано на 18.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Велизар Пеев и шоколадената фабрика

Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..

публикувано на 18.01.25 в 15:00
Пейо Яворов и Дора Габе

Адресите на любовта - Любовният триъгълник между Яворов, Дора Габе и Екатерина Ненчева

Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да  вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..

публикувано на 18.01.25 в 14:00
Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор)

В трудното има любов и доброта

„ Градината на доброто “ е не просто  документален филм с благотворителна цел. Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор) ни разказват историята: "Филмът е за Милена Боева. Тя прави тази градина " Вдъхновение " в Божурище и създава 15 работни места за младежи в неравностойно положение. Работата им помага да бъдат самостоятелни. В тази..

публикувано на 18.01.25 в 12:08

Изненадите на фениксите

Тодор Адамски, основател на групата "Феникс" за промоцията на албума им "Ритуал" с участието на група "Графит":  "Ние сме доста древна ъндърграунд група още от 1984, в 2012 се събрахме отново с променени членове и скромна дискография. Към момента сме петима. В заглавната песен тази вечер доктор по българска филология участва с кавал. Вкарали сме..

публикувано на 18.01.25 в 10:56

Вкусът на киното

Започва Менар филм фест със специално събитие – поканата е от Здравко Григоров: "До 30 януари продължава фестивалът. Съботната вечер е много интензивна - паралелно са 4 много силни филма (подробности в звуковия файл). Тази година разширяваме границите със Саудиска Арабия. В неделя следобед заедно с инициативата "Храна за размисъл" ще се опитаме да..

публикувано на 18.01.25 в 10:43

Награди за ценностите и културата

Започва кандидатстването за осмите годишни награди „Employer Branding awards” – подробности от Надя Маринова, главен редактор на B2B media, организатори на събитието: "Това са награди за успешно изграждане на работодателския бранд. Има какво да се покаже заради технологичния напредък, успяваме да уловим тези, които ги прилагат и да ги покажем. Имаме..

публикувано на 18.01.25 в 10:28