Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ива Дойчинова: Будителите във всяко едно време вървят срещу течението

2
Ива Дойчинова в студиото на предаването.
Снимка: Кирчо Стоичков
Тази седмица предаването “Радиоприемница” е посветено на будителите. “Будителството в днешни дни е много чувствителна тема. Ако навремето онези будители, които честваме на 1 ноември, са се борили за свобода и знание, всяка година, откакто се занимавам с тази кампания, има някакъв различен акцент. Будителите във всяко едно време вървят срещу течението, което завлича на някъде, където не трябва да отиваме”, казва Ива Дойчинова от програма “Христо Ботев”, която е организатор на събитието.

Тази година има около 118 номинации и повечето от тях са били с екологична тематика.
Винаги във всяка кампания има и учители, което е нормално, предвид факта, че това е най-будителската професия. Тази година от всички номинирани учители е влязла номинацията на Роси Златева, която е учител в Столипиново.

Ива Дойчинова призова хората да гласуват на сайта на радиото за будител като подкрепят нечия кауза, защото няма един по-голям будител, т.е. будителят - този, който получи най-много гласове, ще получи статуетката на Александър Пройнов, но всички са будители на 2019 г.

Една от номинациите е за 16-годишната Нургюл Салимова, която е №1 в световната шахматна листа от 12-годишна. Учените също автоматично са възприемани като будители и такава е номинацията на Росица Тропчева, която е отказала работа в скъпа и модерна лаборатория във Франция, за да работи в лаборатория в София. Заедно с екипа си, Тропчева стига бързо до конкретни резултати като кардиопробиотик.

Маестро Пламен Карталов също е номиниран заради приноса му в развитието на операта у нас. Номинация имат и създателите на студентската библиотека Study hub, заради това, което са направили.

Номинираните за наградата "Будител на годината" тази година са:

StudyHub – първата денонощна библиотека в Студентски град

Шеип Панев – лекар, преглеждащ безплатно възрастни и деца

Никола Рахнев – Гората.бг

Пламен Иванчев – „За Карайсен“

Роси Златева – учител в кв. „Столипиново“, Пловдив

"Капачки за бъдеще“ – превръща капачките в кувьози

Акад. Пламен Карталов - директор на софийската опера и балет

Нургюл Салимова – детето чудо от с. Крепча

Гл. ас. д-р Росица Тропчева - микробиолог

Илияна Стоилова и Йоан Колев - WIND2WIN



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15