"Общата изложба е по повод юбилейната годишнина на сайта "Ние ви чуваме", и в нея за първи път се събират 8 художници, всеки от които е с различна степен на слухова загуба. Това са творци с индивидуален стил, всеки от които има самостоятелни изложби и изяви у нас и по света. Разбира се, това далеч не са всички художници със слухов дефицит у нас, но са всички, които сме представяли през годините в сайта, в рубриката "Изкуство". Всеки от тях участва в изложбата с по три свои картини. Ще могат да се видят 24 платна, а също така скулптура от текстил и малко необичайна творба - иконография върху две щраусови яйца.
Приятна изненада за гостите на изложбата се надявам да бъдат юбилейните сувенири. Представляват магнити за хладилник с картини на художниците, рисувани през различни техни творчески периоди, а някои са от настоящата изложба. Всеки гост, както и всеки, посетил галерия „Контраст“ от 2 до 4 ноември (включително), ще може да си вземе за спомен такъв магни, срещу съвсем символична сума.
Събраните средства ще дарим на 2-годишната София Закова - момиченце с детска церебрална парализа. Силно вярваме, че в този случай красотата може да помогне за спасяването на поне един свят.
„Ние ви чуваме“ се появи като блог през 2009 г., за да бъде платформа за споделяне на личен опит. Тъй като по онова време бях студент във втори курс в специалност журналистика в СУ, това бе възможност “Ние ви чуваме” да се появи като медия, насочена не само към хора с различна степен на слухова загуба, но и към техни близки, и към обществеността като цяло. Днес, 10 г. по-късно, „Ние ви чуваме“ вече е безпрецедентен у нас сайт, с 20 рубрики и почти 380 статии.
Съдържа полезна информация, разговори с медицински специалисти, такива от сферата на образованието, рехабилитатори, сурдопедагози, психолози, жестови преводачи, родители на деца без слух, включително професор от Вашингтонския университет и глух евродепутат в Европейския парламент. Със сигурност има още теми и въпроси, които да разглеждаме занапред, но сме благодарни за доверието, с което се ползваме като медия у нас и извън България. Радваме се, че можем да сме полезни като пътеводител из света на Тишината, и достигаме до повече хора, включително чрез БНР."
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..