ТЕАТЪР
Постановката “Анна Каренина” предлага от 19.00 ч. Театър "София". Николай Поляков е режисьор, а участват актьорите София Маринкова, Юлиян Малинов, Милена Живкова, Мартин Гяуров, Юлиян Рачков, Мила Банчева, Йоанна Темелкова и др.
"Нашата голяма френска сватба" започва в 19.00 часа на Открита сцена ( "Сълза и смях" ). Режисьор е Асен Блатечки. В ролите - Герасим Георгиев - Геро, Евгени Будинов, Светлана Бонин, Евелин Костова, Рада Кайрякова, Христо Бонин.
"Ало, ало!" е предложението на Театър "Възраждане" за тази вечер. Режисьор е Роберт Янакиев, в ролите - Ивет Радулова, Свежен Младенов, Донка Аврамова - Бочева, Анатоли Лазаров, Мариана Жикич, Мира Върбанова, Георги Златарев, Христо Ботев Станчев, Лили Шомова, Йордан Ръсин, Ивайло Драгиев, Ивайло Добрев, Виттория Николова, Боян Младенов, Мира Върбанова. Началото е в 19.00 часа.
Постановката "Сцени от един семеен живот" представя Малък градски театър "Зад канала" от 19.00 часа. Режисьор е Крис Шарков. Участват Весела Бабинова, Христо Пъдев, Анастасия Лютова, Пенко Господинов, Каталин Старейшинска и др.
МУЗИКА
Клавирен рецитал на пианиста Людмил Ангелов по случай Националния празник на Полша - 11 ноември можете да посетите от 19.30 часа в зала "България". Събитието ще отбележи две кръгли годишнини, които се навършват през сезон 2019/2020 - 170 години от смъртта на полския композитор и пианист Фредерик Шопен /1810-1849/ и 210 години от рождението му. Програмата включва седем валса от различни периоди, драматичното Скерцо номер 2, четирите балади и три ноктюрни.
Концертът е организиран с подкрепата на Посолството на Полша в България и Полския институт в София.
КНИГИ
Големият български поет и писател Любомир Левчев ще бъде почетен с рецитал от 18:30 часа в зала 6 на НДК. Вечерта, посветена на писателя, ще носи името „Звездопът“ на една от емблематичните стихосбирки на Левчев. Едни от най-обичаните стихове на поета ще прозвучат с неговия глас, а специално участие във вечерта ще вземе актьорът от Народен театър „Иван Вазов“ Валентин Ганев. Входът е свободен.
Книгата „Идеи без граници“ от Даниел Ненчев ще бъде представена от 19,00 ч. в Sofia Live Club. Изданието събира най-добрите интервюта на журналиста с български артисти със значими постижения по света. Поводът е 30-годишнината от началото на демократичните промени в България.
Повечето от интервютата са публикувани в различни български медии, а някои от тях са направени специално за книгата и излизат за първи път.
ИЗЛОЖБИ
Деветото издание на Международното триенале на сценичния плакат ще бъде открито в Мраморното фоайе на Националния дворец на културата. До 24 ноември 2019 г. във фоайетата на НДК ще бъдат разположени 659 плаката на автори от 30 държави. Международното триенале на сценичния плакат е създадено преди 25 години от Божидар Икономов, Божидар Йонов и Албена Спасова.
Изложбата "Следи от подсъзнанието". на Деля Чаушева ще бъде открита от 19.00 часа в Галерия "Интро". Деля Чаушева е художник, който от години работи в полето на абстрактната живопис, като с времето изгражда свой собствен разпознаваем почерк. Но по-същественото е, че тя не застива на едно определено ниво, не се успокоява от рутината, нито от постигнатите успехи като творец, а непрекъснато се стреми към развитие и дообогатяване на художествения си език. Маслени платна голям формат, рисунки, изпълнени с пастел и въглен, повдигат завесата за нас зрителите към един неподозиран свят от абстрактни форми и енигматични пространства.Експозиция от 30 широкоформатни монохромни фотографии и две видео инсталации на Васил Абаджиев под наслов "Отделени" се открива в 18.00 часа в Софийската градска художествена галерия. Изложбата изследва проблемите на отчуждението и самотата в модерното общество. Композиции, в които персонажите са обгърнати от тъмнина и безпокойство; портрети, в които лицата се разслояват на собствените си проекции - авторът Васил Абаджиев изгражда своите образи, използвайки драматизма на черно-бялото противопоставяне, за да внуши идеята за изолация, безпомощност и страх от бъдещето.
Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..
Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...
Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..