"Ранните кариеси всъщност са най-големият проблем пред стоматолозите днес, защото се появяват все по-рано, дори при деца, чиито зъбки са пробили преди месец - два", казва д-р Цветелина Дучева. "Това, пояснява тя - не е свързано с липса на хигиена, а с фактори, повлияли на зъбния зародиш още по време на бременността. Такъв тип кариеси са много агресивни, защото зъбът, пробивайки в устата, не е напълно минерализиран, а работата с децата между две и четири години е огормно предизвикателство.
Като неприятна градска легенда д-р Дучева определя битуващото мнение, че млечните зъбки не болят и не се нуждаят от старателна грижа. Д-р Дучева съветва родителите да правят лек масаж със силиконов накрайник още преди появата им, а при първите 3-4 зъбчета да започне използването на четка и паста за зъби. Най-важната превенция е ранната среща със зъболекар, тъй като специалистите са тренирани да забелязват и най-малките отклонения, сочещи за бъдещи проблеми.
Сред основните фактори за появата на все повече кариеси в ранна възраст са замърсяването, липсата на адекватна хранителна култура и орална хигиена, а подаването на непрекъснат поток от храна на децата, може да доведе до повишена киселинност и дентални проблеми.
Хигиената по време на бременност е основополагаща за бъдещото здраве на детето. За да може да се култивира нормалната орална флора и нормалната флора в целия храносмилателен тракт на бебето, е важно хората, които контактуват с него през първите дни след раждането, също да поддържат висока дентална хигиена.
Какви други съвети дава д-р Дучева, какво да прави бъдещата майка, когато има нужда от зъболекар и как се работи с деца със специални потребности – чуйте в звуковия файл.
Основни акценти в професионалната кариера на доктор Цветиелина Дучева са ендодонтското лечение и детската дентална медицина. Има множество специализации по микроскопска микроинвазивна ендодонтия и лечение на деца под обща анестезия. Лектор е в училище за бременни и бъдещи родители и е автор на статии, свързани с кариеса на ранното детство и лечението на деца под наркоза.
През днешния ден облачността над югоизточната част от страната ще намалее и над повечето райони времето ще бъде ясно. Вятърът временно ще стихне. Минималните температури ще бъдат между минус 5° и 0°, в София - около минус 3°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня вятърът от северозапад отново ще се усили - до умерен, а..
Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..
Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..
Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..
Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..
Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..
45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..