"Ранните кариеси всъщност са най-големият проблем пред стоматолозите днес, защото се появяват все по-рано, дори при деца, чиито зъбки са пробили преди месец - два", казва д-р Цветелина Дучева. "Това, пояснява тя - не е свързано с липса на хигиена, а с фактори, повлияли на зъбния зародиш още по време на бременността. Такъв тип кариеси са много агресивни, защото зъбът, пробивайки в устата, не е напълно минерализиран, а работата с децата между две и четири години е огормно предизвикателство.
Като неприятна градска легенда д-р Дучева определя битуващото мнение, че млечните зъбки не болят и не се нуждаят от старателна грижа. Д-р Дучева съветва родителите да правят лек масаж със силиконов накрайник още преди появата им, а при първите 3-4 зъбчета да започне използването на четка и паста за зъби. Най-важната превенция е ранната среща със зъболекар, тъй като специалистите са тренирани да забелязват и най-малките отклонения, сочещи за бъдещи проблеми.
Сред основните фактори за появата на все повече кариеси в ранна възраст са замърсяването, липсата на адекватна хранителна култура и орална хигиена, а подаването на непрекъснат поток от храна на децата, може да доведе до повишена киселинност и дентални проблеми.
Хигиената по време на бременност е основополагаща за бъдещото здраве на детето. За да може да се култивира нормалната орална флора и нормалната флора в целия храносмилателен тракт на бебето, е важно хората, които контактуват с него през първите дни след раждането, също да поддържат висока дентална хигиена.
Какви други съвети дава д-р Дучева, какво да прави бъдещата майка, когато има нужда от зъболекар и как се работи с деца със специални потребности – чуйте в звуковия файл.
Основни акценти в професионалната кариера на доктор Цветиелина Дучева са ендодонтското лечение и детската дентална медицина. Има множество специализации по микроскопска микроинвазивна ендодонтия и лечение на деца под обща анестезия. Лектор е в училище за бременни и бъдещи родители и е автор на статии, свързани с кариеса на ранното детство и лечението на деца под наркоза.
През днешния ден студеният въздух ще обхване цялата страна. По-значителна облачност ще има над южната половина от страната. От североизток облачността ще започне да се разкъсва и намалява. Ще духа до умерен вятър от север-североизток, а в източните райони и временно силен, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. Минималните..
Първите събеседници във "Форум" за тази седмица са комуникационният експерт и преподавател доц. д-р Александър Христов и Диана Гласнова , главен секретар на Хърватско-българското дружество и нещатен кореспондент на БТА. Пред Лъчезар Христов те коментираха следните теми: Сезонът на редовното правителство . Нормализация и успокоение сред..
С два пилотни проекта Столичната община въвежда изцяло нова концепция за превръщане на училищните дворове в зелени, модерни общностни центрове. Архитектурен наръчник с полезни ресурси за трансформиране на външната среда в училище вече е предоставен на всички райони в София. Освен каталог с добри практики от цял свят, наръчникът включва и..
На 4 февруари 2025 г. във връзка с извършване на техническа профилактика временно ще бъде преустановено водоподаването към чешмите на водоналивния кът на находище с минерална вода „София – Център“, съобщават от Столичната община. Предвижда се профилактиката да се извърши от 10:00 до 10:15 ч. По това време ще бъде спряно водоподаването към..
Новият спектакъл на Ива Свещарова "Ако Афродита беше чудовище" вече е с насрочена втора премиера. Свещарова е сред най-значимите артисти в съвременната ни хореография. Тя е носителка на награда "Икар" за съвременен танц и пърформанс и е един от създателите и организаторите на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс..
В момента, когато някои области минават през грипна епидемия, има засилено търсене и потребяване на имуностимуланти. Най-добре е те да се приемат след препоръка от специалист – лекар или фармацевт. Със сигурност е оправдано вземането на някои от продуктите, включително и лекарствени – те възпрепятстват усложнения при грипна инфекция. Това..
По последни данни от НИМХ в България има завишение на водните ресурси. Само повърхностните запаси са със средни годишни обеми от 17,7 млрд. куб м. Консумацията е около 5 млрд. кубика. Кризата с безводието в някои градове е като поговорката "Вода газим, жадни ходим" , коментира пред БНР-Радио София проф. Петър Калинков..