Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Людмила Нинова заплита шарките на времето в нова книга

Излезе от печат новата книга на Людмила Нинова "Приказки за времето: Истории за жени". Тя вече е позната на българските читатели с предишните й книги „Спомен за тромпетиста“ (посветена и вдъхновена от Борис Христов), „Дива череша“ и „Тъга с обувки подпетени“, издадени под името Людмила Грозданова.

Пред Радио София Людмила Нинова каза, че се опитва да провокира най-вече себе си, отбелязвайки жанровата еклектика в книгата, търсена абсолютно съзнателно:

Има художествена литература, документалистика, проза, кино, поезия. Има 30 женски сюжета за динамичната, съвременна жена, която минава на токчета и се чува по паважа техният отглас. След това има четири много важни за мен женски портрета - отварям темата за родовата памет и ние нямаме бъдеще, ако не се връщаме към онова кълбо, което се е разплитало в краката на нашите баби. Има и един мъж сред женските образи. Приятел ме убеди и написах документалния разказ "Любовта на мъдреца", който е за моя баща. И тогава се роди един имагинерен образ на неродената сестра.

Книгата няма претенции да изгражда поведенчески модели, да учи или да дава оценки. Това е разказ на една жена за "времето тогава и сега", за грешките за онова, на което ни учи животът. А неговата нишка е различна, "понякога дебела и възлеста, друг път изтънява и се къса, но винаги две ръце приглаждат кълбото, за да са пъстри шарките на този свят и да бъде топло в душите на другите", посочи Людмила Нинова.

Авторката работи и по сценарий за игрален филм, опирайки се именно на образа на сестрата от тази книга.


Още за създаването и идеите в "Приказки за времето. Истории за жени" можете да чуете в интервюто на Гергана Пейкова и Боян Бочев с Людмила Нинова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомир Пипков

Историята оживява - Любомир Пипков, действие първо и второ

Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:

публикувано на 26.04.25 в 15:00
Райна Княгиня

Адресите на любовта - Райна Княгиня

Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..

публикувано на 26.04.25 в 14:00

В "малките кутии на подсъзнанието" се развива действието на "Сън в лятна нощ"

За  премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..

публикувано на 26.04.25 в 10:45
Богдана Златева

Ако гласът, който говори, не чува гласа отсреща

Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие  от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..

публикувано на 26.04.25 в 10:41
Траян Косев

Изкуственият интелект и създаденото от нас съдържание

Kой всъщност е автор на генерираното от AI съдържание - интервю с адвокат Траян Косев: "Целият свят се вълнува от отговора на този въпрос. Редно е първо да се запитаме какво се закриля от авторското право? У нас творчеството е свързано с физически лица. "Творческата" дейност на машината не е такава. В САЩ патентното ведомство слага разделителен..

публикувано на 26.04.25 в 10:37

"Греят" картините от юбилейната изложба на Стойчо Зерлиев

На 23 април в галерия "Еритаж" бе открита изложбата "Пътуване във времето" на Мастро Стойчо Зерлиев. Това е негова юбилейна изложба (80г.), която представя картини от почти целия му творчески път. "Това обхваща един дълъг период от моя живот. Още от завършване на художествена академия, а преди това имам и от завършване на художествена гимназия..

публикувано на 26.04.25 в 10:10

"Форум", 25.04.25: Отговорността за околната среда - морален и(ли) регулаторен въпрос

В края на тази седмица коментаторите във "Форум" правят преговор на случилото се през изтеклите дни, но и обсъждат горещи теми от деня. Сътресения, пререкания, ежби в Столичната община . Драматичната смята на шефа на "Метрополитен" ЕАД. Денят на Земята беше отбелязан тази седмица. Отговорността за околната среда - лична и корпоративна...

публикувано на 25.04.25 в 18:43