Основен акцент на кинофорума ще бъде българското кино и за първи път ще има осем български премиери. Една от тях е "Петя на моята Петя" на режисьора Александър Косев, филмът с който ще бъде открит фестивала. Тогава художникът, карикатурист и режисьор Анри Кулев ще получи и Наградата на София за приноса си в киноизкуството.
Директорът на фестивала Стефан Китанов заяви, че статистиката на показаните филми на "София Филм Фест" показва, че българското кино се развива възходящо и има хора, които дръзват да инвестират в българско кино с идеята след това от бокс офиса да си върнат парите. Може да се твърди, че се намираме в световен контекст с качеството на част от филмите, които произвеждаме, посочи Китанов.
За 18-и път международно жури ще определи фаворита за Голямата награда в конкурса за първи или втори игрален филм „София - град на киното“. Звездната петорка, която ще оценява филмите, стои общо зад 3 награди и 10 номинации за Оскар, „Златна палма“ от Кан, „Златна мечка“ в Берлин, „Златен лъв“ във Венеция и още много фестивални отличия.
Председател на журито ще бъде режисьорът на „Момичето с перлената обица“ Питър Уебър. Членове ще бъдат продуцентът на „Рома“ Николас Селис, продуцентът на носителя на „Златна палма“ от Кан 2010 „Чичо Бунми си спомня предишните животи” Луис Миняро, независимият американски продуцент Джим Старк. Българската публика го познава като продуцента на ранните филми на Джим Джармуш. В последните няколко години Джим Старк работи като копродуцент в много филми като „Фокстрот“ (2017) на Самуел Маоз, удостоен със "Сребърен лъв" на фестивала във Венеция, „Our Time“ (2018) на Карлос Рейгадас и „Свирукащите“ (2019) на Коренелиу Порумбою, номиниран за „Златна палма“ в Кан, който ще гледаме през март в София. Българският представител в международното жури на 24-тия София Филм Фест ще бъде актрисата Ирмена Чичикова.
Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..
Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..
Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ? Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...