До 500 лв. за първо дете в София, 1900 лв. за трето, извежда в заглавие МОНИТОР. Това предвижда програма за отпускане на еднократна финансова помощ за насърчаване на раждаемостта и отглеждането на деца, внесена за обществено обсъждане в Столичния общински съвет (СОС) от групата на „Патриоти за София“. Помощта е обвързана с образованието на родителите. Вносителите предлагат да се стимулират родителите със средно и висше образование – бакалавър и магистър. За първо дете на хората със средно образование се предвиждат финансов стимул от 400 лв., за второ 700 лв., а за трето 1500 лв. При висшистите със степен бакалавър еднократната помощ за първо дете да бъде 450 лв., за второ 800 лв., а за трето 1700 лв. Съответно за магистрите помощта е 500 лв., 900 лв. и 1900 лв. Всичко това би струвало на общината по 8,2 млн. лв. годишно.
Основната пенсия ще се намалява с 25% заради втората, предупреждава СЕГА. Първите пенсионери на реформата ще получават с 20% по-ниски пенсии от държавното обществено осигуряване заради отчисленията на осигуровки за втора пенсия, но за следващите поколения този коефициент на редукция ще надхвърли 25%. Това показва актюерски доклад на НОИ Демографските прогнози за България в следващите десетилетия са мрачни. Според Евростат през 2070 г. населението на България ще намалее от 7 млн. души през 2018 г. до 4.8 млн. Едва половината население - 55% при 64.3% сега, ще бъде в трудоспособна възраст (15-64 г.). Ако сега една пета от хората у нас са на възраст 65 и повече години, то през 2070 г. всеки трети българин (31%) ще е в пенсионна възраст. В резултат, коефициентът на възрастова зависимост ще нарасне значително - ако през 2018 г. на всеки българин на възраст 65 и повече години съответстват 3 лица в трудоспособна възраст, то през 2070 г. те ще бъдат по-малко от 2, посочват авторите на доклада. През следващите десетилетия България ще бъде изправена пред сериозни демографски предизвикателства, което неминуемо ще засегне и финансовата устойчивост на държавната пенсионна система, смятат актюерите.
Кой ще плати водата за Перник, пита СЕГА в обширен коментар за водната криза в града и околностите. Перник се размина с вероятността кранчетата на чешмите съвсем да пресъхнат, но проблемите остават. Очертава се градът да е с някакъв режим на водата поне до края на годината, а за промишленото водоснабдяване в момента не се вижда никаква лесна алтернатива. С напредването на строежа на тръбата от Мало Бучино до града, която трябва да свърже водопреносните мрежи на столицата и Перник, все по-тежко надвисва въпросът кой ще плати за всички допълнителни разходи по довеждането на софийската вода. Перничани са категорични, че ако водата поскъпне, спасителната мярка ще се превърне в антимярка. И най-големият лаик би разбрал от сравнителните данни за нивото на язовир "Студена", че Перник е бил в кризисна ситуация още през пролетта на 2019 г. Хидроинженери обясняват, че още през март може да се предвиди каква година се очертава - суха, средна или пълноводна. До май-юни картината обикновено е съвсем ясна. Според справка от публичните данни от МОСВ през май 2019 г. язовир "Студена" е бил на най-ниското си ниво за този месец за последните 10 години. Разчети за предстоящата година обикновено се правят в края на предходната година, като е ясно в кой момент следва да се пристъпи към режим на водата. За Перник този момент е настъпил още през месец май миналата година, обясняват специалистите.
120 лв. седмично за лечение на грип вкъщи, сочи темата на МОНИТОР. Не по-малко от 120 лева излиза лечението на грип, ако човек го кара вкъщи, установи проверка на „Монитор“. 30 лева броим само за теста, с който се установява заразата. Той не е задължителен и затова не се заплаща от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Докторите се ориентират по симптоматиката дали пациентът е с грип или остро респираторно заболяване. Дали той е от тип „А“ или тип „Б“ няма никакво значение, лечението е едно и също, поясни завеждащият детското отделение на Инфекциозната болница в София доц. Атанас Мангъров. Освен теста, ако пациентът е дете и ходи на детска ясла или градина, родителите трябва да броят и 10 лева на педиатър, за да издаде медицинска бележка. Останалите минимум 70-80 лева са за медикаменти, витамини и пробиотици. Ако лекарят прецени, че болният може да развие бактериална инфекция, му предписва и антибиотици, с които сумата удря около 150 лева. В калкулацията не влизат загубите от болнични, които се изплащат месец след като документът бъде получен и обработен в НОИ.
Родители възмутени от мерките срещу COVID -19, четем в ТРУД. Недоволни родители се възмутиха, че част от музеите в София са останали затворени във вчерашния празничен ден и заради това не са успели да преподават на децата си урок за това как да бъдат родолюбци. Сред културните институции, които се лишиха от посетители на Трети март, бяха Националният исторически музей (НИМ) и Военноисторическият музей. Дни преди празника от ръководството на последния съобщиха, че няма да посрещат гости заради мерките срещу коронавируса COVID – 19.
Шегуването с коронавируса помага да не се поддадем на паниката, пише 24 ЧАСА. Рационализиране и подбор на източниците на информация, както и умение да се шегуваме със ситуацията - това са най-добрите стратегии, за да не се поддаваме на паниката от разпространението на коронавируса, коментира психологът доц. Маргарита Бакрачева. В моменти, когато има явления, които застрашават сигурността и здравето, хората започват да търсят различни източници на информация, които да им помогнат да възстановят вътрешния си баланс. Такива ситуации са и благоприятен момент за развиването и популяризирането на различни конспиративни теории, обясни доц. Бакрачева. Хората се опитват да намерят обща рамка, която да им обясни защо се случват нещата, а, от друга страна, е търсенето на мерки какво могат да направят, за да се предпазят. Това е един от пътищата за рационализиране, което може да помогне да избегнем паниката и да не станем нейни жертви, посочи тя. Съветът й е да подбираме източниците на информация и да не се ограничаваме само до негативните.
Н 29 ноември в 10:00 часа отваря врати Общинската ледена пързалка в Спортен комплекс "Зона Б-5". Първия ден сесиите ще бъдат безплатни, съобщиха от Столичната община, позовавайки се на Цветанка Цокова, изпълнителен директор на "Спортна София 2000" ЕАД. Пързалката посреща своите клиенти за 10-и сезон и предлага на любителите на карането на..
Кметът на София Васил Терзиев отказа да присъства на заседанието на Столичния общински съвет, тъй като докладът му за актуализацията на бюджета на града за тази година отпадна от дневния ред на градския парламент. По правилник кметът не е длъжен да присъства на заседанията на общинския съвет, ако няма негови доклади за гласуване. Пред журналистите..
Посланиците на Великобритания, Турция и Черна гора ще посетят утре, 29 ноември, Перник. Дипломатите ще присъстват на откриването на стенопис, посветен на 20-годишнината от приемането на България в НАТО. Арт графитът е един от петте проекта, спечелили конкурса на Министерството на външните работи, които се реализират на територията на пет..
Прокуратурата трябва да плати 60 000 лв., а не 15 000 лв. обезщетение за забавено правосъдие по делото "Алабин". Това реши на втора инстанция Софийският апелативен съд и увеличи определеното от градския съд обезщетение на Александрина Ченишева - майка на една от младите жени, които загинаха под срутената сграда на ул. "Алабин" в София на 19 септември..
Гълъбът, които беше отчупен и откраднат от скулптурната композиция в Южния парк, вече е върнат на мястото му, съобщи директорът на ОП „Паркове и градски градини“ Милена Васева. Гражданин е намерил в общите части на кооперацията си липсващия елемент от скулптурата и го е предал на кмета на район "Триадица" Димитър Божилов, уточняват от..
Строителството на метрото в столичния кв. "Левски Г" променя движението по част от бул. "Владимир Вазов", съобщава кметът на район "Подуяне" Кристиян Христов. Новата организация на движението е на ключово за квартала кръстовище, допълва той. "Движението и в двете посоки ще се осъществява само в северното платно на булеварда. Тази организация ще..
Над 200 души се възползваха от безплатните консултации с уролозите на Военномедицинска академия (ВМА) в рамките на инициативата Movember-2024 за ранна диагностика на рак на простатната жлеза. Интересът към кампанията е огромен, а часовете за прегледи са свършили в рамките на няколко часа. Все повече са мъжете от различни възрасти, които проявяват..