Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Марин и Мирослава Мерекьови: София има нужда от по-човешки сгради

Един проект е обвързан не само с красота, а и с това да бъде функционален, да бъде удобен на хората, да бъде приобщен към дадената среда. Всеки проект е плод на много работа, проучване, история, природа, народопсихология на локалното място, казват художниците и ландшафтни архитекти Марин и Мирослава Мерекьови - брат и сестра, с над 20-годишен опит в сферата на ландшафтния дизайн и с реализирани проекти за реставрация и реконструкции на паметници на културата.

Двамата работят по зададени проекти, като в началото започват с обсъждане и обмисляне на проектите на ниво скици. Характерен почерк в работата на двамата архитекти е открояването на българското.

“Във всеки проект, който възниква, ние се хвърляме смело и го интерпретираме творчески”, казва Мирослава Мерекьова. Това става чрез рисуването и чрез познанията, които са получили в университета и сред градините. Разбира се, в обсъждането на проектите и реализацията им се стига и до спорове. Марин и Мирослава Мерекьови

“Всички хубави проекти са станали след едно стабилно каране и сдобряване след 30-40 минути”, казва Мирослава Мерекьова. Така процесът преминава напред и проектът от етап “скица”, след това се “облича” в една сериозна техническа армировка, която обосновават технически, за да бъде реализиран проектът.

Арх. Мерекьова допълни, че половината от работата по създаването на един проект е творческа, другата половина е свързана с това проектът, който искат да реализират, да отговаря на определени технически параметри. Най-големият майсторлък, според нея, е да докажеш, че идеята ти е най-правилна и е съобразена с мнението на гражданите.

Марин Мерекьов обясни, че в семейството има много художници и на него и сестра му им се налага да рисуват, например при защита на проект, с който кандидатстват на световни ландшафтни изложения. Двамата рисуват и за удоволствие. Работили са по сценографията за спектакъл на Теди Москов. Правили са плакати за филми.

Мирослава Мерекьова не е привърженик на популярното в момента устойчиво развитие. За нея е необходимо да се намали използването на бетон, да се намалят височините и да се правят по-човешки сгради и градове. Освен това няма нужда да се концентрира всичко в мегаполиси.
“Навлязохме в природата нахално и сега се чудим как да отстъпим назад и как тя да ни прости”, казва тя.

За София, според нея, не трябва да има високи сгради, каквито през последните години се появиха, а е необходимо да има повече зеленина и да се запази старият аристократичен дух на столицата ни. 
Чуйте целия разговор на Катя Василева с двамата архитекти в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Последен ден на хартиените рецепти за антибиотици

Днес е последният ден, в който лекари и зъболекари могат да изписват антибиотик на хартиена рецепта. Ще могат и през почивните дни, но за пациенти, които са потърсили спешна и неотложна медицинска помощ, а от понеделник антибиотиците ще се изписват само по електронен път. От 1 април медицинските специалисти няма да имат право да предписват..

публикувано на 29.03.24 в 08:23

Работната седмица завършва със слънце и температура в София около 21°

Днес ще бъде предимно слънчево. Ще духа слаб, в Източна България - до умерен вятър от западната четвърт, съобщиха от НИМХ. Дневните температури ще се повишават - максималните ще са между 21° и 26°, в София – около 21°; минималните ще са предимно между 4° и 9°, малко по високи в Северозападна България, в София – около 5°. Над планините ще бъде предимно..

публикувано на 29.03.24 в 07:35

Важна ли е грамотността при зрелостниците

На 27 март 2024 година стартира новаторска кампания за грамотност в помощ на дипломиращите се дванадесетокластници под надслов "Животът няма "аУтокорект". Платформата "Как се пише?" стартира новаторска кампания за грамотност в помощ на дипломиращите се дванадсетотокласници. Под надслов "Животът няма "аУтокорект" на 27 март, 50 дни преди..

публикувано на 28.03.24 в 17:44

Дискусии за ползите и рисковете в използване на интернет технологиите в рамките на CyberCLUB Community Day '24

Какви рискове крие интернет и как те могат да бъдат предотвратени? Как безопасно и отговорно да използваме последните иновации на технологичния прогрес, като изкуствен интелект, виртуални реалности, дронове и роботи? Това са само малка част от въпросите, които ще бъдат дискутирани в рамките на събитието CyberCLUB Community Day '24, посветено..

публикувано на 28.03.24 в 17:15

Ще отговори ли ГМО на климатичния удар

В началото на февруари Европейският парламент подкрепи предложението на Европейската комисия за създаването на по-устойчиви и издръжливи култури чрез прилагането на нови геномни техники (НГТ), които доскоро не бяха приети в ЕС, така че има доста сериозен напредък в тази посока. Те дават възможност за бързо разработване на култури с полезни..

публикувано на 28.03.24 в 16:07
Доц. д-р Анна Пампулова

Музиката на Петко Стайнов, Димитър Ненов и Панчо Владигеров, събира на една сцена студенти и преподаватели

Доцент д-р Анна Пампулова е хореограф, педагог, режисьор и човек на изкуството. Тя е допринесла много за развитието в тази сфера. Нейното гостуване в предаването "Добър вечер, София" за да ни представи пиршество на духа, на което предстои да се насладим съвсем скоро. Ето какво ни разказа: "Става въпрос за стойностен проект, в..

публикувано на 28.03.24 в 16:03

Проф. Кирил Топалов представя своя "Живот по неизбежност"

Тази вечер (28 март 2024 г.) проф. Кирил Топалов ще представи новата си книга „Живот по неизбежност“, в салона на столичното Народно читалище „Възраждане“. Романът е мемоарен, каза пред Радио София проф. Топалов. „Няма елемент на украсяване – всичко е буквално едно към едно. За съжаление, много от тези неща звучат и художествено, и иронично, и..

публикувано на 28.03.24 в 15:38