Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Цветалина Танкова: Контролът на кръвната захар е най-важен в условията на епидемия

По-висок риск от усложнения от Covid-19 при хората с диабет

Проф. Цветалина Танкова
Снимка: УБ по ендокринология

Диабетът се сочи като един от рисковите фактори при евентуална зараза с коронавирус. Затова хората с диабет трябва много стриктно да спазват мерките за дистанция и хигиена. Това обаче не означава, че са по-склонни да се заразят, в сравнение с останалите хора, подчерта пред Радио София ендокринологът проф. д-р Цветалина Танкова, началник на Клиниката по диабетология на Университетска болница по ендокринология „Акад. Иван Пенчев" към Медицинския университет и член на Експертния съвет по ендокринология към Министерството на здравеопазването. Най-важно в момента за пациентите с диабет е да постигнат добър контрол на кръвната захар.

„Действително се намираме в една доста трудна ситуация и както чуваме ежедневно диабетът се посочва като един от рисковите фактори, което в редица случаи създава едно чувство на страх, паника и притеснение сред нашите пациенти. Трябва да говорим по този въпрос, за да оставим паниката на страна и на предна позиция да дойдат отговорността и подготовката, тъй като никой от нас реално не е застрахован от заразяване с Covid-19“.

Проф. Танкова беше категорична, че хората с диабет са със същия риск от заразяване, както и останалите хора.

При хората с диабет има риск заболяването да протече по-тежко

„По принцип хората с диабет са склонни към развитие на инфекции и тази склонност е много тясно свързана с нивото на кръвната захар. Основното ми послание към хората с диабет в тази рискова ситуация, в която всички сме изложени, това, което хората могат да направят, е да положат максимални усилия да поддържат нивото на кръвната захар в нормални, приемливи граници“.


Специалистът подчерта, че в редица случаи пациентите са обучени да правят това сами, но при нужда трябва да потърсят ендокринолог.

„Стресът , в който се намира голяма част от обществото, включително и хората с диабет, е много важен фактор, който повишава нивото на кръвната захар, а при повишено ниво склонността към инфекции е по-голям. Тогава се нарушава състоянието на имунната система и способността на белите кръвни клетки да се борят с инфекцията, въобще усилията, които организмът полага, за да се бори с нея“.

Проф. Танкова препоръчва на хората с диабет да спазват стриктна хигиена и всички противоепидемични мерки и при възможност да си останат вкъщи. Спазвайки социална изолация, обаче, трябва да обърнат специално внимание на храненето - витамини, плодове, зеленчуци и храни, богати на белтъчини, както и при възможност да има физическа активност.

Терапията на пациентите с диабет е осигурена и те по никакъв повод не трябва да я прекъсват, предупреди специалистът:

„В България се направи изключително много за хората с диабет, не малък процент получават лечение с протоколи – това е лечението с инсулиновите аналози и някои нови по-модерни медикаменти, които до сега се изписваха с протоколи за 6 месеца. Дори и да е изтекъл този протокол, за времето на извънредното положение те могат да получават колкото време е необходимо назначените им медикаменти“.

Хората със затлъстяване също са сред рисковите категории пациенти

Нещо, което много хора пренебрегват, и смятат, че затлъстяването е козметичен дефект, но в Международната класификация на болестите е заболяване, посочи специалистът.  В рисковите категории са посочени хора, които имат индекс на телесна маса над 40. Но и над 80 процента от хората с диабет са с наднормено тегло или със затлъстяване, посочи проф. Танкова:

„Наднорменото тегло играе неблагоприятна роля в човешкия организъм, особено когато става дума за натрупване на мастна тъкан в областта на корема – така наречената висцерална тъкан, която произвежда неблагоприятни фактори, които стимулират развитие на субклинично възпаление и ограничават защитните сили на организма, когато има вирусна или бактериална инфекция“.

Още от съветите към хората с диабет, затлъстяване или заболявания на щитовидната жлеза, за хранителния режим в условията на епидемия и приема на хранителни добавки  – чуйте в интервюто с проф. Цветалина Танкова


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

През фестивала оглеждаме живота си

Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..

публикувано на 09.02.25 в 11:56
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова

Толерантността се възпитава

Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..

публикувано на 09.02.25 в 10:51

Нещо се случва, но не е наяве и в диалог с местните общности

Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..

публикувано на 09.02.25 в 09:51

Художникът трябва да умее да беседва с природата

Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..

публикувано на 09.02.25 в 09:27

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00