Туризмът безспорно беше сред браншовете, които първи понесоха щети от пандемията на Covid-19 и наложителните ограничителни мерки, които се взеха и продължават повече от месец. Само за март загубите на туристическия сектор се оценяват на около 48 млн. лева, а прогнозите са, че ще достигнат 205 милиона до края на месец май.
„Положението е сложно и трудно. Отправихме предложения към държавата, но досега сякаш никой не ни чува“, заяви пред Радио София Радка Мандилова, председател на Национално сдружение “Случаен превоз” и част от борда на обединението „Бъдеще за туризма“. То беше създадено в края на март и в него влязоха 20 браншови организации, физически и юридически лица от индустрията.
Голяма част от превозвачите имат изтеглени кредити, заложили са и имоти. От друга страна част от туроператорите „са много по-уплашени от самите клиенти дали ще могат да върнат парите“ за заявени и отменени туристически услуги. Няма и правила, по които това да се прави, обясни Мандилова.
От друга страна екскурзоводите като самоосигуряващите се дори нямат право за обезщетения за безработица.
Държавата засега отговаря само със заеми и кредити, които трябва да се нисколихвени, но от ББР дават с 10% лихва.
„ЕК е разработила пакет от мерки за подпомагане на държавите членки, включително и пакет за туризма – за държави, при които това е структуроопроделящ отрасъл. В България той формира около 15% от БВП.“
Според комюнике на ЕК се отпускат 37 млрд. евро бързооборотни средства за справяне с последствията от коронавируса. Цифрите за България са 1,358 млрд. евро, посочва Мандилова. И подчертава, че тази средства не са само за държавите от еврозоната, както беше обявено от премиера.
„Ние още не виждаме тези пари, затова сме подготвили писмо към ЕК с молба да бъде извършена проверка.“
От бранша са писали писма и към държавните институции с предложения за облекчения в областта на социалното исигуряване и данъчното облагане, да бъдат направени отсрочки заа някои плащания, но досега няма нито реакция, нито отговор.
Когато някой изпадне в затруднено положение, първото, от което се отказва е туристическата услуга, отбелязва още Радка Мандилова.
Туризмът най-бавно се възстанови от предишната криза (2008), сега също ще трябва много време, докато се нормализират нивата на дейност, смятат в бранша.
Коментатори във "Форум" тази седмица са социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: - САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия - подобряване на двустранните отношения и договаряне на край на войната в Украйна - Доналд Тръмп и обкръжението му - Има ли бойкот..
Жители на "Кремиковци“ излязоха на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района. Недоволството на местните е свързано с контрола на бариерата, която често образува "тапа" в рамките на 20 до 40 минути. Христо Недялков е на 47 години. Живее в столичния район "Кремиковци". Казва, че последните 15 години е все по-трудно преминаването през..
С частична политическа подкрепа, изразена от парламентарно представени партии и ангажимент да продължат усилията в осигуряване на достъпна и качествена храна, премина дискусия по темата, която се проведе по-рано днес. Макар сериозен фокус да бе поставен върху ценообразуването на продуктите, участници в събитието коментираха и нужда от..
София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..
Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..
Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..
Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..