Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуственият интелект в синтез на традиционното и модерното в изкуството

Хуманоидният робот-художник Ai-Da
Снимка: wikipedia.org

Изкуството е една от областите, която се смята за запазена територия на човешкия индивид. Или по-скоро се смяташе. Първата изложба на хуманоиден робот вече е факт. И то с типични картини на традиционното изкуство, дори скулптури. 

Изкуственият интелект вече пише книги, а сега си е поставил една доста амбициозна цел - да довърши Десетата симфония на Лудвиг ван Бетовен.

Всички тези примери са показателни, че технологиите, свързани с изкуствен интелект, вече навлизат устремно и в сферата на изкуството, но все още не са в състояние да заменят човека. А причината за това е, че изкуственият интелект все още е лишен от съзнание и въображение. Творбите,  които сега са създават от него интелект, са въз основа на изчисления и алгоритми, създадени от човека, коментира пред Радио София Ангелина Грозева, млад журналист, специализирал изкуство и нови технологии.

Един от интересните примери за приложение на тези технологии в изкуството е в областта на театралния пърформанс, където алгоритми на изкуствен интелект генерират движения, подобни на извършваните от танцьорите, и ги пресъздават на интерактивна стена в дигитално пространство.

Поглеждайки напред във времето, когато хуманоидните роботи биха придобили съзнание, може да предположим, че те ще имат много по-големи приложения в най-различни области, но и ще превъзхождат хората, а няма да бъдат само помощно средства, отбеляза Грозева. 

Повече любопитни подробности за приложенията на изкуствения интелект в изкуството - чуйте в интервюто на Елмира Джома и Лъчезар Христов с Ангелина Грозева. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Още по темата

Ангелина Грозева: Културата ни прави по-добри и ни помага да разбираме себе си

Ангелина Грозева е студентка трети курс, специалност "Журналистика" в Софийския университет. В началото на 2019 година тя създава фейсбук страницата "Културата - къде я откриваме?“, вярвайки че младите хора искат да знаят повече за културните..

публикувано на 02.08.19 в 11:43
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков ,..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев ,..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това..

публикувано на 19.02.25 в 14:50