Редица пациенти съобщават за необичайно последствие след възстановяването от коронавирусната болест – косопад, съобщава Нюз Медикал.
Няколко членове на „Survivor Corps“, групата във Фейсбук за хора, преборили Covid-19, наскоро се сблъскали с оплешивяване месеци след като са се възстановили от тежкия остър респираторен синдром на коронавирус-2 (SARS-CoV-2).
Докато американските центрове за контрол и превенция на заболяванията (CDC) разполагат с информация за това кога е добре да се прекрати изолацията у дома след инфекция с Covid-19, има ограничени данни за трайните странични ефекти от заболяването.
Екип от изследователи проучиха данни от 143 пациенти, възстановили се от Covid-19 и откриха, че 44% заявяват, че имат влошено качество на живот. Много възстановени пациенти съобщават за постоянна кашлица, умора, болки в ставите, затруднено дишане и болки в гърдите. Няма обаче нито едно сведение за загуба на коса.
Някои експерти остават объркани как Covid-19 може да причини загуба на коса след възстановяването.
"Косопадът е добре описан феномен след всеки физиологичен стрес върху тялото", казва д-р Амеш А. Адаля, експерт по инфекциозни болести и учен от Центъра за здравна сигурност на „Джонс Хопкинс“.
Лекарите смятат, че загубата на коса може да бъде обвързана с телогенен ефлувиум (втората по честота форма на косопад), временно състояние, при което хората се сблъскват с прекомерно падане на косата след стресово житейско събитие.
Около 85 до 90 процента от космите на косата на здравия човек са във фаза анаген или в активен етап на растеж. Останалата част от косата е във фаза на покой, известна още като телогенна фаза. Падането на косата е нормално, тъй като тя остава в анагенна фаза за около две до четири години, след което преминава в телогенна фаза, в която пада, за да бъде заменена с нова. В състояние, наречено телогенен ефлувиум, повече косми преминават във фаза на покой, което води до падане на повече коса, особено от горната част на скалпа. Някои от факторите, които могат да причинят това състояние, включват голяма хирургична операция, значителен стрес, физическа травма, екстремна загуба на тегло, внезапни промени в храненето, висока температура или тежко заболяване, резки промени в хормоните, хипотиреоидизъм и недостиг на желязо, наред с други.
Според д-р Естер Фрийман, ръководителят на Дерматологичния регистър за Covid-19, която има 1000 случая от 38 страни, заяви, че има все по-голям брой хора, които съобщават за загуба на коса след възстановяването. Тя отбеляза, че косопадът не е изненадващо явление, тъй като хората започват да наблюдават косопад около три месеца след като са били болни или след стресиращо житейско събитие. Възстановените пациенти съобщават за загуба на коса в началото на юли, а са били заразени между април и май.
Въпреки че загубата на коса най-често е само временна, тя може да бъде стресова. Лекарите препоръчват правилно хранене, особено косумация на храни, богати на желязо и витамин D. Освен това добавки за косопад могат да помогнат за възстановяване на здравето на косата, като намаляват падането й.
Телогенният ефлувиум е безболезнен и не включва други симптоми като сърбеж и лющене. Въпреки това, когато пациентите се срещат с косопад с други симптоми, като усещане за парене в скалпа, те трябва да бъдат прегледани от дерматолог.
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..
Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..
Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи? Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..
Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..
Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..
Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..