“Не сме спирали оперативната дейност, защото сме единствената клиника в България, която извършват подобни операции”, казва д-р Стоян Лазаров - началник на отделението по хирургия на деца с вродени сърдечни малформации в Националната кардиологична болница (НКБ) в София.Д-р Лазаров посочи, че болницата е част от световната професионална общност и като такава се съобразява с препоръките на Световното дружество по детска кардиохирургия и на Европейското дружество по детска кардиохирургия.
“Още в началото на март се обсъдиха неотложни мерки и препоръки, за да не загубим деца в условията на коронавирус. Разбира се, всяка страна се съобразява спрямо своите особености”, допълва той.
Това е позволило създаването на собствени правила за работа, които лежат на няколко основни принципа. Първо, да не излагат пациентите на допълнителен риск.
“Известно е, че детската кардиохирургия е може би най-рисковата медицинска дейност по няколко причини - огромното разнообразие на малформациите, необходимостта тези корекции да се извършват с помощта на машината изкуствено сърце - бял дроб, която е най-големият шок на имунната система и предпоставка за оставане на пациентите за дълго време на изкуствена апаратна вентилация, което само по себе си е изключително рисков фактор”.
Второ, да не се застрашава персоналът. “Като малка страна, ние разполагаме с ограничен кадрови ресурс и ако по причина на заболяване или на карантина трябваше да спрем, това би обрекло много от пациентите ни на сигурна гибел”, казва той.
Няма задължително условие пациентите да бъдат тествани преди операция, но там, където е възможно, това се прави и 55-60% от децата, които се нуждаят от операция на сърцето, са с направен тест.
Според лекаря, в България сме постъпили рационално, като всеки пациент в детска възраст минава през епидемиологична анамнеза в педиатричното отделение на болницата и ако няма данни за заразяване, пациентът се приема. Същото се прави и с родителите, които остават до децата си.
В България годишно около 250-300 деца се нуждаят от сърдечни операции, като 30% от тях изискват оперативно лечение непосредствено след раждането до първия месец.
Чуйте целия разговор на Катя Василева в звуковия файл.
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..
Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..
Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..
BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..
Театралният спектакъл „ Космосът на чудесата “ с премиера на 10 април в София. Спектакълът е създаден в рамките на европейския проект Please ASK! за продуциране на театрални произведения в сътрудничество с учени, комуникатори на науката и научни институти. Гостуват ни Димитър Узунов – артистичен директор и д-р Владимир Божилов – научен..
Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..