Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Маестро Йордан Камджалов:

Ако някой се въздига, заслугата е на таланта му, ако се проваля, е провал на цялото общество

Маестро Йордан Камджалов
Снимка: БГНЕС
Преди 10 години животът на маестро Йордан Камджалов тръгва в съдбоносна посока, която го отвежда до пиедестала, на който се намира днес.
“Това беше едно много специфично време, когато спечелих първа награда на Конкурса за диригенти във Финландия “Пан”, след това бях лауреат на конкурса “Густав Малер”, бях избран от Лондонската филхармония, германско радио ме отличи като един от трите най-добри оперни диригенти на годината. Тогава си казах, че животът е кратък, ако ще се опитам да помагам на някого, нека това да започне веднага”, каза пред Радио София маестро Йордан Камджалов, който е роден на днешния ден.

След като се връща в София с негови близки - учител по литература, архитект, социален работник и електротехник, заделя 5 лв. и решава да създаде фондация “Камджалов”

“В този момент все едно познавах нуждите и болките, и недоимъците на човек, който сега ще се хвърли в живота и в същото време познавах убедеността в себе си, че докато съм жив ще мога да помагам и в това виждам смисъл”, казва той. 

“Няма как ние да сме щастливи, а съседът ни да е нещастен”, казва маестрото, който още като ученик е видял снимка на гладни деца от Африка, която го е впечатлила по такъв начин, че да направи фондацията след години. 

Според него, в страната ни властта не разбира талантите и се оставя “твърде много талант да изгние”.

“Талантът е като растение. Той трябва да бъде подкрепен в определена възраст по определен начин - нито прекалено рано, нито прекалено късно, защото за един развиващ инструменталист, балетист, певец, спортист, след 5 години една помощ би била абсурдна, след 5 месеца също може да е фатално късно. Това са умения, които се развиват тук и сега, с подходящите педагози, в подходящата среда”.

Така с лудост, както сам казва, и с умението да гладува, той успява да завърши своите три магистратури. Без това не би могъл да се докосне до най-големите оркестри. Желанието да получи добро образование, както много често се случва, е свързано със семейството.

“Баща ми приоритизираше тотално образованието и това съм го получил от него. В нашето семейство не се е гладувало за нищо друго освен за книги, пиана, за уроци, за образование като цяло”. 

Помагайки на хората през годините, маестро Камджалов разбира, че колкото и да се опитва и да успява да помогне на едни, не може да помогне на всички.

“Това да селектираш хора по някакви критерии е много отговорно и по някакъв начин дори неправилно, защото не вярвам, че има неталантливи хора и ако някой не е открит и не е разгърнал себе си, значи ние сме виновни за това, ние - цялата система, всички хора, цялото образование”, казва той и допълва, че това е отговорност както на семейството, така и на обществото.

“Ако някой се въздига, заслугата е на неговия талант, ако някой се проваля, това е провал на цялото общество”, казва той.

Всяка година от 2017 г. досега, маестро Камджалов помага за създаването на нова българска музикална традиция, чрез Коледната оратория на композитора Димитър Ненов, за когото пък смята, че е от онези личности, които са “допинг за цялата нация”.  За тези личности, според него, е необходимо да се направи повече, за запазване на паметта и заветите им за бъдещите поколения.       

Чуйте целия разговор на Ива Дойчинова в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50