Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуството и културата през 2020 г., както ги видя Даниел Ненчев

Даниел Ненчев (в средата) с Теодор Ушев и Георги Господинов
Снимка: facebook/daniel.nenchev

Отвъд проблемите, притесненията и страха от пандемията, 2020 г. беше и възможност за всички нас да преосмислим начина, по който живеем, общуваме, както и начина, по който потребяваме, включително и в духовен план.

Това обобщи пред Радио София Даниел Ненчев - журналист, филолог, автор на книгата "Идеи без граници. 30 интервюта със световни артисти от България".

Covid-19 фактически се оказа катализатор на някои процеси, които бавно и постепенно се развиваха. Дигиталният досег с култура и изкуство например стана доста по-чест и необходим. Бяха създадени и популяризирани платформи за музика и кино, слушането на книги стана мода за много хора, онлайн се играха театрални представления, музеи станаха по-достъпни с виртуални разходки из залите си.

Даниел Ненчев припомни някои от постиженията на български творци през 2020 г. – на Теодор Ушев, режисьорския тандем Петър Вълчанов и Кристина Грозева, на Мария Бакалова, Георги Господинов и други.

Кристалният глобус в ръцете на Петър Вълчанов и Кристина Грозева и детето им - в Карлови Вари Снимка: Словомир Кубеш

За съжаление изгубихме и любими творци - Димо Стоянов от „P.I.F.“, по-рано и Христо Явашев-Кристо. През есента на 2021 година ще очакваме проектът на Кристо и съпругата му Жан-Клод "Опаковането на Триумфалната арка в Париж" да бъде реализиран от Владимир Явашев - племенник на световноизвестния артист.

Повиши се отговорността на самите нас в многообразието на формати и източници какво да изберем да потребяваме в дигиталната среда – да гледаме, да слушаме, да четем, допълни още журналистът.

Чуйте разговора на Боян Бочев с Даниел Ненчев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свободен достъп до експозиции, боб чорба и влизане в бойна кабина на 6 май

Националният военноисторически музей (НВИМ) и тази година ще отбележи празника на Б ългарската армия 6 май с вход свободен за посетители  на постоянната си хронологична и външна експозиция . От 10.00 до 17.00 ч. свободно могат да бъдат разгледани и временните изложби „Армията във време на промени“, „Белезите на войната:..

публикувано на 03.05.24 в 16:50

Криптовалутата има предимства и при даване и получаване на дарения

Криптовалутите са първите представители на технологията, която ще промени света. Неутрални, защитени, недискриминиращи, децентрализирани, бързи и прозрачни , криптовалутите предлагат страхотен начин за изразяване на човешки емоции без ограничение, и ще допринесат за постигането на положителна промяна в обществата по света, убедени са експерти...

публикувано на 03.05.24 в 15:45
Снимки: Младен Петков

Седмицата в САЩ: Кои, как и защо провеждат пропалестинските протести

Студентските пропалестински протести продължиха и тази седмица в Съедините щати. На места университетите постигнаха споразумения с протестиращи, но в някои кампуси интензитетът им нарасна и се стигна до полицейски рейдове, информира Младен Петков от Вашингтон. Поне две хиляди души в цялата страна са арестувани по данни на местни медии...

публикувано на 03.05.24 в 15:18

"Game Changers" - саундтрак на София и отношението ни към нея

„Game Changers - ода за един град“ е музикален аудио проект за София на Данислава Делчева. Премиерата му е на 10 май, от 20.00 часа, в „Топлоцентрала“. Вдъхновението за него идва от градската среда и начина, по който се свързваме с нея, каза пред Радио София авторката Данислава Делчева. В основата на албума стоят документални звуци от градския..

публикувано на 03.05.24 в 14:11

"Готови ли сте за Великден?" учи какво се е правело някога във всеки ден от Страстната седмица

Националният етнографски музей представи последното издание „Готови ли сте за Великден?“. От него читателите ще научат какво се е правело някога във всеки ден от Страстната седмица. Пред Радио София гл. асистент д-р Иглика Мишкова – зам.-директор на Института по етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН обясни, че това последно..

публикувано на 03.05.24 в 12:54

"Образ и присъствие" - изложба на Катерина Кацарова

Изложбата продължава до 9 май и може да бъде разгледана всеки работен ден от 14.00 до 17 .00 часа. Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 03.05.24 в 12:46

"Под езика: част втора" - типографските идеограми на Дамян Дамянов

Проектът „Под езика“ стартира първоначално през 2016 г. само за забавление във Фейсбук. По свой начин, художникът Дамян Дамянов решава да отбележи най-българския празник – 24 май. Захваща се с кирилицата и започва да преобразява всяка буква от нея, така че да илюстрира значението на дадена дума. Получава се колекция от 30 идеограми. През 2018 г...

публикувано на 03.05.24 в 11:38