Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Важно е кога се ядат плодовете, за да бъдат полезни

Снимка: Pixabay

Плодовете, изядени в неподходящо време, могат да нанесат повече вреди на тялото отколкото ползи, предупреждава Римма Мойсенко, диетолог и терапевт в Московска клиника, цитирана от Sputnik.

Идеята за безусловните ползи от плодовете е заблуда, точно както надеждата на много хора, че плодовете могат да им помогнат да отслабнат или да поддържат стройна фигура.

В никакъв случай не трябва да замествате обичайното хранене изцяло с плодове, тъй като подобни експерименти нарушават метаболизма на липидите и въглехидратите в организма, подчертава лекарят. Особено опасно за здравето е да се подлагате на изцяло плодова диета вечер.

Да приемем, че човек обядва, след това остава късно на работа, огладнява, решава да не вечеря и „залъгва глада си” с плодове. Не бива да правите това редовно, съветва Мойсенко. Замествайки вечерята си изцяло с плодове, можете да доведе до хормонални смущения, водещи до наддаване на тегло, предупреди тя.

"Плодът засяга мозъчната кора и той спира да усеща хормона лептин, който регулира енергийния метаболизъм. Лептиновата резистентност е усложнение, при което мозъкът не разбира колко енергия има, започва да я пести и съхранява", обясни диетологът.

Като цяло яденето на плодове следобед е нежелателно, каза тя. По-добре е да ги включите в диетата си, като се фокусирате върху първите часове след закуска и ги комбинирате с други храни.

"Можете да ядете твърд плод, не повече от един на ден, преди обяд и до час и половина след закуска. Ако консумирате плод като междинна закуска добре е да правите комбинации със зеленчуци - например круша с цвекло или ябълка с моркови", препоръчва диетологът.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Жители на "Кремиковци" на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района

Жители на "Кремиковци“ излязоха на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района. Недоволството на местните е свързано с контрола на бариерата, която често образува "тапа" в рамките на 20 до 40 минути. Христо Недялков е на 47 години. Живее в столичния район "Кремиковци". Казва, че последните 15 години е все по-трудно преминаването през..

публикувано на 18.02.25 в 18:24

За достъпна и качествена храна настояха граждански сдружения и политици

С частична политическа подкрепа, изразена от парламентарно представени партии и ангажимент да продължат усилията в осигуряване на достъпна и качествена храна, премина дискусия по темата, която се проведе по-рано днес. Макар сериозен фокус да бе поставен върху ценообразуването на продуктите, участници в събитието коментираха и нужда от..

публикувано на 18.02.25 в 16:37

София възстановява своя дял от 43% в националната икономика

София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..

публикувано на 18.02.25 в 15:43
Реставрацията на текстил е трудна и в много от галериите не се прави

Чудото на реставрацията

Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..

публикувано на 18.02.25 в 15:31
Част от стенописа на Венцислав Йосифов-Jermain

Читалища разчитат на финансиране по програми от Столичната община и МК

Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..

публикувано на 18.02.25 в 15:03

Документалният филм „Скрити белези” - разказ за най-доброто ни участие във Венецианското биенале

Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..

публикувано на 18.02.25 в 13:46

Ученици се записват за априлско състезание по медийна грамотност

Платформата за четящи и знаещи деца "Книговище" започна междуучилищното състезание по медийна грамотност "Всезнайко" на тема "Четеш ли между редовете". Това е второто издание на междуучилищната надпревара след успешното състезание на тема "Европейски съюз" през 2024-та в София. За да може повече деца да се включат, състезанието тази..

публикувано на 18.02.25 в 13:03