Плодовете, изядени в неподходящо време, могат да нанесат повече вреди на тялото отколкото ползи, предупреждава Римма Мойсенко, диетолог и терапевт в Московска клиника, цитирана от Sputnik.
Идеята за безусловните ползи от плодовете е заблуда, точно както надеждата на много хора, че плодовете могат да им помогнат да отслабнат или да поддържат стройна фигура.
В никакъв случай не трябва да замествате обичайното хранене изцяло с плодове, тъй като подобни експерименти нарушават метаболизма на липидите и въглехидратите в организма, подчертава лекарят. Особено опасно за здравето е да се подлагате на изцяло плодова диета вечер.
Да приемем, че човек обядва, след това остава късно на работа, огладнява, решава да не вечеря и „залъгва глада си” с плодове. Не бива да правите това редовно, съветва Мойсенко. Замествайки вечерята си изцяло с плодове, можете да доведе до хормонални смущения, водещи до наддаване на тегло, предупреди тя.
"Плодът засяга мозъчната кора и той спира да усеща хормона лептин, който регулира енергийния метаболизъм. Лептиновата резистентност е усложнение, при което мозъкът не разбира колко енергия има, започва да я пести и съхранява", обясни диетологът.
Като цяло яденето на плодове следобед е нежелателно, каза тя. По-добре е да ги включите в диетата си, като се фокусирате върху първите часове след закуска и ги комбинирате с други храни.
"Можете да ядете твърд плод, не повече от един на ден, преди обяд и до час и половина след закуска. Ако консумирате плод като междинна закуска добре е да правите комбинации със зеленчуци - например круша с цвекло или ябълка с моркови", препоръчва диетологът.
Много българи преоткриват 6 май като Ден на българската армия и Ден на храбростта. През последните години заради коронавируса и заради това, че празникът съвпадна с Великденските празници, нямаше военен парад. Тази година обаче имаше голям интерес. “Това е прекрасен празник и то преди всичко на ценности, защото храбростта не е изначално дадена. Тя е..
Експерти алармират, че бременните жени са сред най-уязвимите групи към климатичните промени. “Действително бременните жени са сред най-уязвимите групи по отношение на изменението в климата. Когато правим оценка върху един среден човек, трябва да се съобразим, че има и уязвими групи”, казва д-р Зорница Спасова - главен асистент в Националния център по..
В Световния ден на акордеона, който се отбелязва от 2009 г. по инициатива на Международната конфедерация на акордеонистите (CIA), се срещаме с Исус Ангелов - един от емблематичните музиканти на София, акордеонистът, който сме виждали доста често в града, на различни места с неговите импровизирани изпълнения. Музикантът организира често и..
След като през миналата година военният парад не се състоя, заради съвпадението с великденските празници, тази година той премина при засилен интерес. Стотици граждани се стекоха на площад "Княз Александър I“, за да присъстват на честването на празника на Българската армия и Ден на храбростта. В парада се включиха над 700 военнослужещи в 8..
Съвместен мултимедиен фотографски проект на Националния исторически музей (НИМ) и Регионален исторически музей-Ямбол озаглавен "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците" ще се открие на 13-и май, от 16.00 ч., в Националния исторически музей. Експозицията е базирана на книгата “ AIRSHIPS – DESIGNED FOR GREATNESS“ на проф...
С гордост мога да кажа, че медиците на ВМА са символ на съвременен героизъм - както в болничните звена, така и в международните мисии зад граница, където са доказали своята компетентност, хуманност и смелост. Това каза по повод 6 май - Ден на храбростта и празник на Българската армия генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, директор на болницата. “В..
"Моите стъпки стоят по пясъка" е изложба, с поредица от поп арт портрети на едни от най-емблематичните български актьори. Автор е художник-сценографът Марин Вардолов - Мичо, който е и автор на различни декори за театрални, оперни и оперетни сцени, графични плакати за постановки и скулптури от дърво, арт инсталации и арт портрети. В края на..