Проблемите в Студентския град са ясни и видими, и то не отскоро. Те са свързани с лошото състояние на осветлението и улиците, липсата на места за паркиране, повечето общежития нямат кухня, отбеляза пред Радио София Мартина Георгиева от сдружението „Студенти в действие“, което създаде споделено пространство за учене StudyHub.
Намеренията за района са били съвсем други, когато е започнало изграждането му. Статутът е особен, защото има и държавни университети, и частни имоти и сгради.
Приходите на общежитията винаги са били недостатъчно за обособяването и поддържането на читални, каза Антонио Стоичков, председател на студентския съвет към СУ „Св. Кл. Охридски“. При направена анкета сред около 1000 настанени, студентите са посочили като по-съществен проблем липсата на пералня и кухня. Може да отнеме време, но намеренията са за закупуване на оборудване и мебели за перално помещение, за което ще се използват бюджетите на студентския съвет както и на домовите – при съответните общежития. Наемите са сравнително ниски и не позволяват добра поддръжка на наличната база, допълни Стоичков.
„Наемите трябваше да се увеличат с 30-40 процента, но не го направихме, заради пандемията.“
„От 15 милиона приходи от данъци за инфраструктура в район „Студентски“ – улици и тротоари, от Столичната община се връщат едва 230 хиляди лева. Други 300 хиляди са за конкретни обекти. Това е крайно недостатъчно. Всеки ден в администрацията или по имейл получаваме десетки сигнали“, призна Искрен Арабаджиев, зам.-кмет на район „Студентски“.
По неговите думи около 60-70% от площта в района е държавна собственост, 10-20 – частна и 10-20% – общинска. Държавата е дала сгради на университетите, но поддръжката е тяхна грижа. Реално алеите, на които липсва осветление, са дадени на вузовете. Осем години Студентският град беше без кадастрална карта, но от няколко месеца това е оправено и вече е ясна собствеността на терените.
Вече има проект за първия кампус, но се чака финансиране. Това ще е затворен комплекс с поддържани зони и алеи, допълни Арабаджиев.
Липсата на общински терени пък възпрепятства обособяването на паркинг.
Освен за Студентския град администрацията следи и другите квартали в района – „Малинова долина“, „Дървеница“, „Мусагеница“, „Витоша ВЕЦ-Симеоново“.
Разговорите в мобилното студио на Радио София проведе Божидар Янев.
В столицата ще се проведе конкурс за създаване на визуални арт инсталации, свързани с опазването на софийските реки, тяхното минало и възможното им бъдеще като пространства за среща между природа и култура. Инициативата се организира от фондация "Колективът“. Поканата е част от подготовката за шестото издание на фестивала "Реките на София“ , който..
През 2025 година Българската стопанска камара отбелязва 45 години от своето учредяване. “Към днешна дата над 22 хил. български компании членуват в БСК. Над 120 браншови организации, регионални структури в цялата страна, БАН, и др. 45 години е един доста дълъг период, в който една организация има възможност да покаже това, което може. Какъв е..
Специалистите по здравни грижи да станат пълноправен договорен партньор на здравната каса, като бъде въведен и стандарт за такива дейности, които да гарантират качество на услугите. За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ), които искат спешни промени в Националния рамков договор и Закона за..
Коментатори във "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и експертът от "Екипът на София" Жоро Пенчев. Заедно с водещата Елена Пъневска, обсъдиха различни теми, сред които и: Докладът на БХК - цифровите права; България изостава с прилагането на европейското цифрово законодателство, по-конкретно Акта за цифровите услуги, Акта за свободата..
Какво означава “Иновативно училище“ и как учениците в едно такова училище обменят опит и добри практики със свои връстници от други училища? Столичното 6-о ОУ “Граф Игнатиев“, е иновативно училище, което участва в Националната програма „Иновации в действие“ в екип с още четири училища от София, Враца, Стара Загора и дори Прага. Повече разказаха..
Малко над 2 милиона лева отпусна правителството на четири общини, за да се платят компенсации на семействата с деца от 3-годишна възраст до приемането им първи клас заради липсата на места за тях в общинските и държавните детски градини и училища. Средствата са за месеците януари и февруари и са за 1 щ977 деца от Столичната община, 51 от община..
От много години коментираме началния етап в българското образование и установихме, че преминаването на бърза скорост от 1. до 4. клас и с едно лишено от смисъл външно оценяване, не е най-доброто структуриране на образованието в този етап. Имали сме много предложения от цялата страна и затова решихме да направим последното проучване. Водещото тук е..