Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е бъдещето на Европа

Конференция за бъдещето на Европа събра евродепутати и граждани на ЕС с цел оформяне на общо бъдеще за всички.

Първите сесии на четирите европейски граждански панела се състояха в Европейския парламент в Страсбург през септември и октомври 2021 г. Във всеки панел около 200 граждани от всички държави-членки (една трета от тях на възраст под 25 години) обсъдиха теми в рамките на съответните си компетенции. Ето и кои са те - по-силна икономика, социална справедливост и работни места, образование, цифрова трансформация, европейска демокрация, принципи на правовата държава, изменение на климата, миграция и ЕС в света.

Държавата ни бе представена от трима българи, които се изправиха в пленарната зала на ЕП, за да заявят гласа на европейските граждани, обединени в отделните панели. Александър Милисов, 19-годишен, е част от панела, обсъждащ европейската демокрация и принципите на правовата държава. Десислава Симеонова и Красимир Златинов споделиха вижданията на гражданите в групата, обсъждаща миграцията и мястото на ЕС в света.

„Не искаме да бъдем чути само по отношение на идеите, които имаме относно бъдещето на Европа. Искаме да сме активна част от този демократичен процес. Искаме съдействие, за да бъдем истински включени в осъществяването му. Нека това бъде събитие с резултати. Искаме да сме чути и полезни, а не да симулираме демокрация“, сподели една от участничките в гражданските панели, прекъсвайки изказванията в пленарната зала.

В отговор на това изказване евродепутатът Ги Верхофстат заяви: „Целта на всичко това е европейските граждани да бъдат активна част от процеса до последния момент. Виждал съм други граждански конференции, на които главното упражнение е слушане. Това, което искаме да се случи тук е активно участие. Гражданите да бъдат част от взимането на решения. Това няма да бъде пасивно слушане за европейците, а участие от началото до самия край на процеса.“

Следващите конференции ще се проведат през декември и януари, като ЕП ще стартира с участниците и темите, събрани в панел 1 и панел 2, а именно – силна икономика, социална справедливост и работни места, образование, цифрова трансформация, европейска демокрация и принципи на правовата държава. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протест в Кюстендилско, искат оставката на шефката на Областното пътно управление

Живеещи в кюстендилското село Ябълково и региона излизат днес отново на протест. Това става две седмици, след като автомобил се блъсна в безстопанствени коне. При удара загина 18-годишно момиче, а други две бяха ранени.  Протестиращите настояват за оставката на директора на Областното пътно управление инж. Юлия Божилова. Те..

публикувано на 10.01.25 в 09:11

В Пловдив отново предупреждават за опасно мръсен въздух

От Община Пловдив тази сутрин отново предупреждават гражданите за ново замърсяване на въздуха.  В населеното място се очаква ново опасно превишение на допустимите норми за атмосферно замърсяване в града със стойности, вариращи  от 30 до 100 микрограма на кубичен метър фини прахови частици.  Общината призова жителите да не проветряват дълго..

публикувано на 10.01.25 в 08:27

Отново топло време в петък, но ще застудее

През днешния ден преди обяд все още на много места в низините и котловините ще има мъгли или ниска облачност. След обяд видимостта ще се подобри, но от северозапад ще започне увеличение на облачността, което до полунощ ще обхване цялата страна. Вечерта в северозападните райони ще завали дъжд, който с понижението на температурите много бързо ще премине..

публикувано на 10.01.25 в 07:15
Арман Бабикян и Георги Проданов

"Форум", 09.01.25: Да имаме правителство, но какво?

Продължава седмицата, в която анализатори във "Форум" правят равносметка на 2024-та и споделят очакванията си за 2025 година. Арман Бабикян, пиар експерт и Георги Проданов, политолог днес коментираха какво се случва в момента и какви биха били последствията при възможните изходи от продължаващите преговори за редовно..

публикувано на 09.01.25 в 18:28
Карлос Контрера

Карлос Контрера: Да мислим за подобряване на обслужването там, където е огромният пътникопоток

Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС. В доклад (с Ваня Григорова) той се предлага да бъдат спрени две от линиите на нощния..

публикувано на 09.01.25 в 16:57
Енчо Господинов

Една от най-големите беди на нашето време е ерозията на международното хуманитарно право

Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София. Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия..

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Светлозар Петров

Забавяне на ръста на безработицата и на инфлацията се очаква през 2025 година

Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда.  Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда  - търсенето и предлагането в различните сектори, как технологиите оформят и влияят на начина, по който работят и се развиват компаниите...

публикувано на 09.01.25 в 16:41