Студентският съвет на Висшето училище по телекомуникации и пощи (ВУТП) се обяви срещу идеята за обединяване на университетите и заяви готовността си за протест, ако позицията им не бъде чута.
Младежите са категорични, че идеята на акад. Николай Денков за сливане на висшите училища по механичен начин не е в полза на обществото.
Студентите водят консултации с другите висши училища, за да имат общи действия и да се противопоставят на решението.
Според МОН, за да станат видими българските университети на европейската карта и да бъде оптимизирана системата на висшето образование, вузовете ще могат да се обединяват в общи консорциуми. Те ще могат да ползват обща база, преподаватели и ресурси. По този начин консорциумите ще предлагат по-качествено обучение и ще могат да се изскачат в рейтинговите класации на най-добрите университети в света, с което да привлекат повече чуждестранни инвеститори и студенти.
При анонсираното механично окрупняване на висши училища младите хора се притесняват от това - как ще се осъществи и какви ще са последствията, отбеляза пред Радио София Владислав Филев, председател на Студентски съвет към ВУТП.
„Така студентите ще се слеят в много разнопосочни университети. Разликите са както в дейностите, в базите, така и в преподавателите, опита в специалностите.“
В проекта на МОН „под шапката“ на единен политехнически университет ще са обединят ВУТП, Химико-технологичния и металургичен, Минно-геоложкия, Лесотехническия и Висшето транспортно училище.
„Ние почти нямаме общи точки, за да говорим за единно образование на студентите в нов университет. ВУТП е на европейско ниво, имаме редки специалности, имаме кандидати за обучение и от Запад“, допълни още Филев.
По думите му, въпреки добронамереността от страна на просветния министър, на среща с него въпросите от страна на председателите на студентски съвети не са получили своите отговори. Акад. Денков ги е уверил, че трябва да му се доверят, обучаващите се в момента няма да изгубят местата си, но това не е удовлетворително за младежите, за да се съгласят с провеждането на подобна реформа.
От отзивите и от други студентски съвети може да се обобщи, че всички се опасяват, че обединението на университетите ще доведе до загубване на собствения специфичен облик и на вече извоювани позиции в общността на висшите училища у нас и в чужбина.
В момента реформата е неструктурирана, няма анализ на проблемите и яснота за близкото бъдеще, допълни Владислав Филев и заяви възможни стачни действия на учащи в различни университети.
Чуйте целия разговор на Данаил Конов.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..