80% от хората, прекарали Covid-19 са с подобно на миокардита увреждане на сърдечния мускул. Затова е задължително след преболедуване да се извърши преглед при кардиолог.
Това категорично мнение изрази пред Радио София кардиологът доц. Красимира Христова, председател е на Българската асоциация по неинвазивна образна диагностика и член на Борда на Световната асоциация по хипертония - комитет по образование и научна дейност:
„Независимо, че говорим за Covid-19 предимно като за белодробна инфекция, видяхме, че тя засяга всички човешки органи и най-вече сърдечно-съдовата система. Миокардитът и перикардитът станаха често срещани последствия сред прекарано заболяване.
За щастие миокардитът при Covid е обратим и не довежда до сърдечна недостатъчност, но е необходимо лечение и наблюдение.“
Водещи специалисти в областта на ехокардиографията от Германия, Англия, Италия, Франция и САЩ ще споделят новостите в развитието на неинвазивната образна диагностика в рамките на Софийски дни на ехокардиографията от 8 до 10 април.
Форумът се организира за седма поредна година и ще протече с фокус върху клапните заболявания, които по последни данни са често срещан проблем след прекарана Covid инфекция.
„По един или друг начин, всеки се оказва засегнат от възрастовите, дегенеративни промени на клапите – те стават по-твърди, получават калцификати. Затова съветваме хората след 55-годишна възраст да правят на 1-2 години ехографски прегледи“, отбеляза доц. Христова.
С ехокардиография могат да се диагностицират различни проблеми на сърцето. Да бъдат открити вродени заболявания в ранна детска възраст и дори в утробата на майката.
Регулярните ехокрадиографски прегледи могат да предотвратят миокарден инфаркт или остър коронарен синдром.
Ехокардиографията има основна роля в оценката на сърдечно-съдовия риск и ранното му откриване. При пациенти с артериална хипертония и с дислипидемия могат да се диагностицират ранните нарушения в диастолната функция. Стрес-ехокардиографията намира приложение при исхемична болест на сърцето.
На форума са поканени водещи световни специалисти от Западна Европа и САЩ, които ще покажат най-новите стандарти при лечението на пациентите с клапни заболявания.
В България също се извършват такива лечения, но на много места апаратурата е физически и морално остаряла, каза още доц. Красимира Христова.
С нея разговаря Катя Василева.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..