Изследване на „Алфа Рисърч“ проведено на 11 април 2022 г. съвместно с БНТ сред 450 пълнолетни българи показва обществените нагласи спрямо управляващите. Повече подробности по темата споделиха пред Радио София социологът Павел Вълчев и политологът Борис Попиванов.
По думите на социолога Павел Вълчев от Агенцията са социални и маркетингови проучвания, нагласите към управляващата коалиция са нарастващо критични, като според проучването 35% от анкетираните пълнолетни българи изразяват позитивна оценка за дейността на управляващата коалиция, докато 58% дават по-скоро негативна оценка.
„Това, разбира се не бива да се прехвърля автоматично върху това, дали имаме някаква предизборна ситуация, или не, тъй като, когато говорим за избори трябва да си даваме сметка, че говорим за ситуация, в която от една страна самите политически партии имат някакъв интерес, или желание за такива избори, а ако погледнем ситуацията в момента, партиите от управляващата коалиция трудно може да се очаква, че ще имат някакви по-различни, особено в позитивен план позиции, спрямо настоящите си“, каза Вълчев.
Той допълни, че:
„От друга гледна точка опозиционните партии, може да се каже, че няма дори да подобрят резултатите си. Не може да се очаква, че те ще изпаднат в някаква до толкова благоприятна ситуация, че да могат да влязат в управлението на страната“.
Вълчев каза, че се наблюдава повишена критичност към управляващата коалиция, но няма ситуация, която предполага предсрочни избори, както и, че няма обществено-социално напрежение. По думите му, според проучването сред симпатизантите на четирите партии в коалицията най-висока оценка за нея дават привържениците на "Продължаваме промяната", като по-скоро позитивно е отношението на 88,5% от тях. Следват тези на "Демократична България" – 73%, докато в БСП са поляризирани – 44% одобрение и 44% неодобрение
и накрая при симпатизантите на "Има такъв народ" има доминираща критичност – 33% положителни оценки, срещу 58% отрицателни.
Вълчев сподели, че най-голям оптимизъм има по темите свързани с промените в Закона за здравето, забраняващи ограничителните мерки във връзка с ковид – 42%, а най-песимистични са очакванията за военната помощ за Украйна – една 20%.
Във връзка със сътресенията в коалицията и възможни ли са предсрочни избори кментар направи политологът Борис Попиванов.
Той каза, че проблемът като цяло е, че все-още на голяма част от българското общество не са ясни кои принципи са обещани, за да може да се прецени дали се спазват или не и уточни:
„Коалицията не задава достатъчно ясен път, достатъчно ясна посока, в която да върви и на чиято база ние да оценяваме кои са по-важните, и кои са по-маловажните проблеми в нея“.
Той каза още, че това, което парадоксално е в плюс на правителството е, че никой не иска да дойде на неговото място и, че ГЕРБ предпочитат това правителство да остане още известно време, защото не се чувстват готови да поискат неговото място, тъй като те самите са в криза.
Относно заплахите на БСП за излизане от коалицията Попиванов коментира, че социалистите биха направили всичко възможно да останат в коалицията и правителството да не падне, защото ръководството на БСП в лицето на вицепремиера Корнелия Нинова има основателни притеснения, че след едно евентуално излизане от правителството, резултатът за тях ще бъде по-нисък от преди и възможностите, които имат в момента няма да ги имат в бъдеще.
Относно стоте дни давани от обществото на кабинета от началото на прехода, Попиванов каза:
„Според мен 100 дни като цяло са някакъв мит в българската политика, че обществото ги дава. Всъщност, още от първия ден всяко правителство е обект на огромни очаквания, на огромен натиск от най-различни места. И този натиск е оправдан в много отношения, просто защото българските граждани, българският бизнес, всички имат основанието да изискват от управляващите много-повече от онова, което им се е предлагало до този момент“.
По думите на Попиванов, до този момент липсва ясна стратегия и правителствена програма как да се излезе от непосредствения шоков кризисен момент и как да се начертае някакъв път за развитие, който да преодолява или частично да компенсира сега съществуващите дефицити.
Той каза още, че представителството на интереси в България се е свило изключително много и на последните парламентарни избори е регистрирана най-ниската избирателна активност в историята на българската демокрация, а новите политически проекти все-още не вдъхват надежди, че биха се превърнали в нещо значимо, което би пренаредило цялото политическо пространство.
„Това е шанс за настоящия кабинет да коригира настоящата си линия, но заедно с това и много тъжно за българската политика. Като че ли ние не можем да излъчим убедителни политически инициативи именно в момент, когато те са особено необходими“, заяви политологът и допълни, че много е спешно това правителство да проведе разговор помежду си и изцяло да промени стила на политика, стила на своите послания, и да се опита да бъде по-различно от това, което е било през последните 130 дни.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..