Какви са измеренията на храбростта в българската история и в нашето съвремие? Кои са примерите за безпрецедентна проява на храброст, за които не бива да забравяме, не е останало място в учебниците или изобщо не знаем?
С какви геройства могат да ни вдъхновяват българските патриоти и днес?
Всичко това са въпроси, на които с удоволствие се опита да отговори на Гергьовден Стоян Тачев. Той е от сдружение "Българска история", автор е на книгите "Непобедимата конница: Първа конна дивизия в битката за Добруджа", "1885. Спомени на съвременници", "1876. Спомени на съвременници".
В студиото на Радио София той припомни житейски и исторически факти, свързани с дейността на опълченеца Димитър Петков, донесъл товар с патрони в критичен момент и спасяването на другарите му е коствало китката на едната ръка. По-късно той става журналист и политик; лекарят д-р Стефан Черкезов на 26 години през 1963 г. спасява 47 души от горящ автобус, с цената на собствения си живот; бесарабският българин Георги Ангелов, който участва в Сръбско-българската война; юначеството на Стефан Чернев от с. Стойките, Смолянско по време на Балканската война и други.
"Тези саможертви не е самоцел. Българите са вярвали в просперитета и по-доброто бъдеще на страната ни. Храбростта е рожба на любовта – любовта към отечеството, към семейството, към родния край. Тя може да се прояви по всяко време, и днес, особено в критични ситуации. Това, което ни тласка напред са ценностите", подчерта Стоян Тачев.
Чуйте разговора с него в звуковия файл.Първите събеседници във "Форум" за тази седмица са комуникационният експерт и преподавател доц. д-р Александър Христов и Диана Гласнова , главен секретар на Хърватско-българското дружество и нещатен кореспондент на БТА. Пред Лъчезар Христов те коментираха следните теми: Сезонът на редовното правителство . Нормализация и успокоение сред..
С два пилотни проекта Столичната община въвежда изцяло нова концепция за превръщане на училищните дворове в зелени, модерни общностни центрове. Архитектурен наръчник с полезни ресурси за трансформиране на външната среда в училище вече е предоставен на всички райони в София. Освен каталог с добри практики от цял свят, наръчникът включва и..
На 4 февруари 2025 г. във връзка с извършване на техническа профилактика временно ще бъде преустановено водоподаването към чешмите на водоналивния кът на находище с минерална вода „София – Център“, съобщават от Столичната община. Предвижда се профилактиката да се извърши от 10:00 до 10:15 ч. По това време ще бъде спряно водоподаването към..
Новият спектакъл на Ива Свещарова "Ако Афродита беше чудовище" вече е с насрочена втора премиера. Свещарова е сред най-значимите артисти в съвременната ни хореография. Тя е носителка на награда "Икар" за съвременен танц и пърформанс и е един от създателите и организаторите на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс..
В момента, когато някои области минават през грипна епидемия, има засилено търсене и потребяване на имуностимуланти. Най-добре е те да се приемат след препоръка от специалист – лекар или фармацевт. Със сигурност е оправдано вземането на някои от продуктите, включително и лекарствени – те възпрепятстват усложнения при грипна инфекция. Това..
По последни данни от НИМХ в България има завишение на водните ресурси. Само повърхностните запаси са със средни годишни обеми от 17,7 млрд. куб м. Консумацията е около 5 млрд. кубика. Кризата с безводието в някои градове е като поговорката "Вода газим, жадни ходим" , коментира пред БНР-Радио София проф. Петър Калинков..
Грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари, която да се слее с междусрочната ваканция на 5 февруари. Това предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" с цел превенция на грипа. Регионалните инспекции по здравеопазването имат невярна информация за истинския процент заболели ученици, защото огромна част от учениците са в..