"Огън има във всеки един човек. Той е една стихия, която я овладяваме и се мъчим цял живот да овладяваме", сподели той и добави, че огнените изкуства са много специфични. Петков дълго време е играл с огън само за удоволствие, докато един ден е решил да се занимава сериозно и е започнал да овладява много нови огнени уреди, да комбинира различни движения, както и да създава различни шоу-програми.
"Моята идея, като цяло и на Бояна Русева, с която работим е да правим един малко по-различен поглед, когато разказваме. Искаме да разказваме една огнена история, не просто да излязат двама човека или петима и да въртят огън. Опитваме се тематично да има готина музика, да има начало, да има съспенс, кулминация… Ако може да разкажем някаква история, това е още по-яко", отбеляза Петков.
Той поясни, че в момента подготвят проект на етно-спектакъл, който ще излезе скоро време и добави, че в него освен огън има български легенди и фолклорни танци. В приказката, която е с разказвач е залегнал образът на змея, който е характерен за нашия фолклор.
Петков подчерта, че тренировките са в рамките на месец-два и отначало се правят без огън, като се използват дълги чорапи пълни с леща, или тенис-топки:
"Тренировъчният пой е много по-различен от огнения пой. И ако си свикнал с тренировъчния, минаваш на огнения, който е вече с верига и все-пак гори, усещаш топлината на пламъка. И оттам идва нова стълбичка, която трябва да изкачваш да учиш".
Пой, крила, огнени змии, ветрила, огнен меч, кубчета, бухалки, огнен обръч – това са част от уредите, които артистите, наречени "спинери" ползват в своите спектакли.
"Огънят е много древен и хората не сме сигурни дали го разбираме наистина какво означава, и във всеки един от нас буди някакви чувства, усещания… Не случайно, като застанеш пред камината или на село пред печката в къщата, стоиш и те омагьосва", сподели Петков и допълни, че това събужда емоции в човека от стари времена.
Участници в много шоута, Петков и Русева имат и малка школа, където преподават въртене на пой, стойки на ръце и др.
Повече подробности за можете да чуете в звуковия файл.
GoodVibesPuzzle e инициатива, която всеки месец ще помага на различни благотворителни каузи, а отправно място за събиране на средства са столични барове. Зад идеята стои Камеа Колева. "Сега събрах смелост за това, че може да се случва нещо по-добро и единственият вариант е да се действа. Всички можем да бъдем част от цялото това нещо и наистина да..
Сдружение "Операция: Плюшено Мече” е в основата на една от най-големите коледни кампании, която подпомага деца и младежи, лишени от родителски грижи, в риск, с увреждания и от социално слаби семейства в България. Най-мащабната сред инициативите на сдружението е "Операция: Плюшено Мече”, която с помощта на доброволци в цялата страна прави..
Заместник-кметът на район "Искър" Александър Иванов беше избран от Столичния общински съвет за изпълняващ длъжността кмет на района. Досегашният кмет Ясен Русев беше отстранен от поста, тъй като не е прекратил участието си в търговска фирма. Според Александър Иванов няма належащи проблеми, с които спешно трябва да се справи в района. Според него..
Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга “Корона от превратности” за превратните моменти и срещи в епохата, през която живя и срещата на две хилядолетия през неговия поглед, за музиката и за научната му дейност, разказа той в предаването “Радиокафе”. Проф. Панайотов е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в..
Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от..
Етнографският институт при БАН от години се занимава с българските общности извън граница , включително по-старите български диаспори, както и по-новите. Много изследвания вече са посветени на българите в Молдова и Украйна. “Българите в Бесарабия пазят много старинни елементи на културата, включително в календарната обредност, защото тя се е..
Чрез изложбата „Готови ли сте за…/Разкази по… Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага на посетителите съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми под напора на историческите промени, моди и политически решения...